Учесници конференције „НАТО агресија на СРЈ – 20 година после” оценили су данас да је интервенција 1999. била нелегална и нелегитимна и да је показала немоћ међународног права.
Професор Правног факултета у Београду Владан Јончић рекао је да је НАТО интервенција по дефиницији УН била агресија, током које су тешко повређене норме међународног права и да су извршени злочини против мира, злочини против човечности и ратни злочини.
Међу ратним злочинима су коришћење пројектила забрањених међународним правом, осиромашеног уранијума, касетних бомби, напади на хемијска постројења, напади на цивилно становништво и цивилне објекте, повреде правила о заштити болница, обимна разарања без оправдања војном потребом, напади на градове и села и објекте који нису брањени…
Професор је рекао да је неселективно бомбардовање, посебно подручја КИМ, довело до присилног исељавања становништва.
Говорећи о последицама агресије, Јончић је рекао да је игнорисањем СБ УН урушен систем колективне безбедности, те да је НАТО из статуса одбрамбеног пакта прешао у офанзивни војно-политички савез „који би дисциплиновао свет по западним вредностима”, преноси Танјуг.
„Циљ да се спречи такозвана хуманитарна катастрофа није остварен. Напротив. Извршена је још већа хуманитарна катастрофа”, рекао је Јончић.
Последице су, истакао је професор, и велика страдања цивила, материјална разарања, али и контаминација природе чије се последице још истражују.
Професор Борис Кривокапић са Пословног и правног факултета Универзитета Унион рекао је да је бомбардовање Србије, без дилеме, била агресија и кршење међународног права, али и читавог низа норми и одредби устава држава које су у њему учествовале.
Он је рекао да агресија није била ни легитимна и оценио да се показало да су догађаји на КиМ, који су били повод за агресију, били „намештени”.
„Ауторитет међународног права је доведен у питање”, истакао је он.
Професор са Московског државног универзитета Ломоносов Леонид Доброхотов сматра да је бомбардовање било кршење међународног права и покушај запада да промени однос скоро једине земље у Европи која је пријатељски настројена према Русији.
„То је био покушај Запада да уведе праксу унилатералног света”, рекао је Доброхотов, истичући да је у међувремену дошло до промена односа снага у свету.
Професор аустријског Универзитета у Инсбруку Ханс Кехлер рекао је да је НАТО рат показао немоћ међународног права.
„Показало је да међународно није закон у правом смислу, будући да је главни критеријум за закон спроводљивост”, рекао је Кехлер и додао да се нада да ће убудуће такве унилатералне одлуке бити спречене.
Додао је и да је Русија разочарана у запад и да им је тешко да разумеју аргументе Србије кад је реч о европским интеграцијама.