Беба коју је мајка оставила у таксију у Врњачкој Бањи још четири-пет дана остаће у болници „Студеница” у Краљеву, рекао је др Зоран Мрвић, директор тог медицинског центра, нашем дописнику Мирољубу Дугалићу. Тако ће лекари бити сигурни да јој је пружена сва медицинска нега неопходна за новорођенче, а о њеној даљој судбини одлучиваће надлежни смедеревски центар за социјални рад. Ова установа је званично обавештена о девојчици коју је таксиста донео у корпи у полицију, тако да ће њени службеници после свих процена и спроведеног поступка одлучити коме ће бебу поверити. Наш дописник Дугалић је ослушнуо и шта се прича „по чаршији” с обзиром на то да је још рано за саопштавање проверених информација и тако чуо да породица жели да преузме бебу. Многима није јасно зашто је бебу мајка, заправо, оставила „на чување таксисти” када је њена многобројна породица са којом живи у Швајцарској добро стојећа и без икаквих финансијских проблема. Уз то брат њеног супруга, како се прича, власник је кафане у бањи. Мада многе ће вероватно занимати и где се ова жена породила када је њеној девојчици тек по смештању у „Студеницу” обрађена пупчана врпца.
Док се ситуација не разјасни из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања подсећају да о судбини остављеног детета увек одлучује центар за социјални рад, који у случају оваквих породичних драма обавезно постаје државни „родитељ”. Стручни сарадници центра су ти који врше процену целе ситуације, почев од околности које су довеле до остављања бебе, преко процене да ли породица може поново да преузме бригу о остављеном детету, па све до утврђивања законске одговорности родитеља.
– Када буде, као пре два дана, пронађена напуштена беба, она се најпре здравствено збрињава, а за то време и након збрињавања даље поступке предузима надлежни центар за социјални рад, који одређује лично име детета, поставља старатеља и води рачуна о дететовој безбедности и здрављу. У случају бебе из Врњачке Бање, центар за социјални рад у Смедереву ће на основу расположивих података утврђивати компетентност родитеља, као и потенцијале и могућност да се дете збрине у оквиру сродничког окружења. Уколико процене да такве могућности постоје, стручњаци ће предузимати активности у циљу „рехабилитације” родитељства и оспособљавања ширег породичног окружења за прихват детета. Ако процена покаже њихову некомпетентност, утврдиће се да је дете трајно лишено родитељског и породичног старања. У том случају дете ће бити смештено у хранитељску или усвојитељску породицу – објашњавају у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Иако остављене бебе побуђују велику пажњу јавности, овакви случајеви, на срећу, нису толико чести – између двоје и петоро родитеља годишње своју децу „заборави” на нечијем прагу, на улици или у порти цркве. А на питање каква је судбина остављених беба које су последњих месеци изазивале велику пажњу јавности у ресорном министарству одговарају да се дечак који је пронађен у порти цркве у Чајетини прошлог октобра још налази на неонаталном одељењу дечије болнице у Ужицу. Њему је Центар за социјални рад одредио лично име, дете је уписано у матичну књигу рођених, утврђена му је општа подобност за усвојење и тренутно се ради на избору усвојитељске породице.
Беба која је крајем јануара само два сата након порођаја остављена у плетеној корпи у снегу поред Малог Црнића и коме су социјални радници од милоште дали име Срећко, сада се налази у хранитељској породици. Дато му је ново име, нови дом и шанса за нови и бољи живот од оног на који је био осуђен по рођењу. Наредних неколико месеци утврђиваће се породично-правни статус детета и одредити његова судбина. Многима је у сећању остала необична слика снимљена пре месец дана када је министар Зоран Ђорђевић посетио малог дечака у хранитељској породици и са задовољством закључио да је беба напредна, здравствено збринута и има сву потребну негу и пажњу.
Стручни сарадници Министарства за социјална питања објашњавају да одговорност мајке која је оставила дете може бити кривично-правна и грађанско-правна. Тужилаштво ће утврђивати да ли има елемената кривичног дела, а Центар за социјални рад ће у оквиру својих надлежности предузимати мере грађанско-правне одговорности родитеља. На исти начин ће се одлучивати и о мајци седморо деце која је новорођену бебу у Врњачкој Бањи поверила таксисти на чување.