Тројица младића и једна девојка, кадети Војне академије, прилазе ватреној линији и узимају пиштоље „глок” у руке. Следећег тренутка, на платну испред њих одиграва се талачка ситуација. Кадети пуцају, онеспособљавају отмичаре, „отета” жена није повређена.
Призор као у филму, али у стварности, дешава се на Војној академији у Београду. Модерно оружје и још савременија стрељана, заправо симулатор, јер се не испаљују меци, већ се погоци бележе ласером и савременим софтвером, део су новог имиџа ове образовне институције, која ће ускоро примити нову генерацију будућих официра.
При крају конкурсног рока за упис разговарамо са начелником Војне академије генерал-мајором Бојаном Зрнићем, доктором војнотехничких наука. Слике свих његових претходника још од 1850. године, на зиду испред канцеларије начелника, говоре о значају ове институције за Србију. Такође, грбови страних академија у сали за колегијум говоре о међународном угледу наше Војне академије.
Генерал-мајор Бојан Зрнић
„Интересовање је веће него претходних година и то видимо кроз конкретне податке. Наиме, заинтересовани се пријављују регионалним центрима Министарства одбране, међу грађанима познатијим по популарнoм називу војни одсеци, тако да већ сада могу рећи да ћемо моћи да обавимо квалитетну селекцију кандидата. Наравно, на основу искуства, а и код нас је у друштву генерално правило да се све ради у последњи час, претпостављам да ће бити још доста кандидата”, каже генерал Зрнић.
Наглашава да није поборник мотивисања младих да се пријаве на војно школовање јер је бесплатно, што је одувек и било.
„Желимо младе који воле војску, али мотивисане и тиме што ће у Војној академији добити одлично образовање које ће им омогућити даље академско и каријерно усавршавање”, објашњава генерал Зрнић.
Конкурс је отворен до 31. марта, а већ средином априла обавиће се пријемни испити – тест из математике и физичке способности, као и здравствена и психолошка селекција. У Војној академији истичу да критеријуми нису превише строги, како се понекад прави погрешна слика о томе, и позивају младе који су заинтересовани да не одустају због таквих предрасуда.
У „виртуелној” стрељани могуће је увежбавање и гађања аутоматском пушком
„Највећу важност при селекцији има резултат из математике, јер су анализе претходних генерација показале да постоји значајна корелација између успеха на пријемном тесту из математике и извесности завршетка школовања. Наравно, није баш у сто одсто случајева тако, али у високом проценту јесте”, објашњава генерал Зрнић.
По завршетку школовања, у њиховој дипломи ће писати да су постали дипломирани менаџери у одбрани или дипломирани инжењери, јер су ова звања препознатљива на тржишту рада. Официри постају тек указом председника Србије.
Ове године биће уписана 183 кадета, а овај назив је у употреби уместо некадашњих питомаца или студената, да би били препознатљиви међу академцима. Младићи и девојке су равноправни приликом конкурисања. Једина разлика је у тесту физичке спремности, на којем, између осталог, младићи морају да ураде минимално пет згибова на вратилу, а девојке бар осам склекова.
Поменути подаци о интересовању младих за официрски позив говоре да је међу њима све више девојака.
Грбови грбови страних академија у сали за колегијум Војне академије
„Услови студирања и боравка у Војној академији су знатно побољшани. На прве две године кадетима предавања држе многи професори са Београдског универзитета, између осталог и зато да би се наши кадети осећали равноправним делом шире академске заједнице, а касније је у наставном плану веће учешће стручних војних предмета које предају наши професори”, каже генерал Зрнић.
Живот и студирање на Војној академији нису „строги” као некад, али нису баш ни онакви каквим их приказује популарна серија „Војна академија”. Кадети који постижу одличан успех могу без ограничења да излазе из круга ове институције, наравно, након обавеза које имају.
Осим тога ресторан је недавно реновиран, и исхрана је знатно побољшана. Постоји и нека врста „џепарца”, који се креће од 12.000 до 17.000 динара месечно, при чему се води рачуна да кадети са бољим резултатима добијају нешто већу суму.
Данас током студија на Војној академији постоји и интензивна међународна сарадња, па тако кадети управо учествују на редовним логистичким вежбама са колегама уз Мађарске, Аустрије и Чешке. Међу кадетима који већ похађају основне студије су и они из БиХ, не само из Републике Српске. На вишим студијским програмима су и полазници из Алжира и Нигерије.