У 51 граду и општини у Србији данас почиње пробни попис становништва, станова и домаћинстава који ће трајати до 30. априла у поноћ. Њиме ће бити обухваћено око 20.000 домаћинстава и 50.000 људи.
Пописивање ће се први пут радити на електронском обрасцу, уз помоћ лаптопова, а грађани Београда, Ниша и Новог Сада моћи ће и да се самопопишу посредством „интернета”.
Како је за Танјуг изјавила Снежана Лакчевић, помоћница директора за Сектор друштвених статистика у Републичком заводу за статистику, пробни попис се спроводи како би све било тестирано и спремно за главни, свеобухватни попис планиран за април 2021. године.
Што се тиче самопописивања, планирано је да ту могућност искористи 13.000 људи и 5.000 домаћинстава, који су већ добили писма са основним информацијама, веб-адресом и верификационим кодом. Уколико се из било ког разлога не самопопишу, и на њихова врата ће доћи пописивачи.
Грађани би, како наводи Снежана Лакчевић, требало да одговоре на сва питања, осим на она која се односе на вероисповест, националност и степен инвалидитета. Према њеним речима, питањима су обухваћене основне информације о становништву и домаћинствима, односно становима, у складу с прописима Светске здравствене организације и Вашингтонске групе.
Међу њима су, између осталог, и питања која се тичу демографских и миграторних показатеља, етнокултуралних и образовних информација, података о зградама у којима грађани живе, о брачном и радном статусу, држављанству, броју деце, школској спреми, коришћењу компјутера…
Пројектована цена пробног пописа је 280.000 евра, а средства су обезбеђена из ИПА фондова ЕУ. Спроводиће га 85 пописивача који ће имати обележја РЗС-а: видно истакнуто одобрење за рад, фотографију и број личне карте.
Уз све мере предострожности, грађани ће сваког дана од осам до 20 часова моћи да провере име и презиме пописивача, позивајући инфо центар на телефон 011 2403-266.
Подсетимо, захваљујући попису становништва 2011. године, први пут је установљен број ванбрачних заједница у Србији. У предстојећем пробном попису, једно од нових питања тицаће се периода боравка у иностранству, а на њега ће одговарати само особе које су се вратиле из иностранства и које су најмање једну годину у континуитету живеле ван земље.
Поред тога, свим особама које су се селиле, односно мењале место сталног становања, биће постављено питање о главном разлогу пресељења.
У потрази за тачним бројем
Подаци с пробног пописивања неће бити јавно објављени, већ ће се користити за статистичке анализе и боље формулисање питања приликом пописа 2021. године, којим би требало да се утврди да ли је број становника Србије заиста спао на мање од седам милиона.
Подсетимо, процене Центра за демографска истраживања Института друштвених наука говоре да у нашој земљи тренутно живи 6.906.926 становника. Статистичари тврде и да се њихов број од 2007. до 2017. године смањио за 360.000.