„Агрокор”, некадашњи симбол моћи хрватског тајкуна Ивице Тодорића, јуче је и званично отишао у прошлост. Његово пословање преузела је новооснована „Фортенова група”. Нове газде финансијски посрнулог концерна су руске Сбербанка и ВТБ банка са готово 47 одсто власништва, хрватске банке и амерички фондови.
Од укупно 159 компанија, које послују у саставу „Агрокора”, применом нагодбе, коју су у јулу прошле године прихватили повериоци, 47 неодрживих компанија биће пренето на нова друштва „Фортенова групе”. Њиховом имену биће додата реч „плус”, па ће „Конзум” наставити да ради као „Конзум плус”, „Јамница” као „Јамница плус”....
Удели у преосталих 30 хрватских одрживих компанија биће пренети на „Фортенова групу”, а по преносу удела те компаније излазе из поступка ванредне управе, преноси Хина.
Удели 82 компаније, које су изван Хрватске, као и оних које нису у поступку ванредне управе, биће пренети на „Фортенова групу” када и остала имовина. У тој групи су: „Меркатор С”, „Фриком” и „Дијамант”, који послују у Србији.
„Фриком” и „Дијамант” налазе се иначе на списку топ највреднијих 20 компанија из система „Агрокор”. Имовина „Фрикома” процењена је на 164,7 милиона евра, док „Дијамант” вреди 87 милиона евра.
Расим Љајић, министар трговине, телекомуникација и туризма, каже да промена власништва у хрватском концерну делује позитивно и стабилизирајуће на њихове компаније које послују у Србији.
– То што су повериоци „Агрокора” направили нову компанију, добра је вест за фирме у Србији, које послују у оквиру тог концерна, јер је прошла опасност од банкрота. Отклоњени су страх и неизвесност. Ово је нови импулс за будуће пословање здравог дела „Агрокорове групације”. То додатно може да их ојача – сматра Љајић.
Министар трговине каже да „Агрокорове” фирме у Србији добро послују и редовно измирују обавезе према држави и добављачима.
На питање да ли очекује да ће нови власници продати српске компаније, jер је било речи да су за њих заинтересовани бизнисмени Миодраг Костић, Мирослав Мишковић и Родољуб Драшковић, он каже да ће то зависити искључиво од процене нових власника.
– Чињеница је да се Сбербанка и ВТБ банка неће бавити овим као главним бизнисом. Они ће гледати да повећају вредност целог концерна како би на тржишту могли да добију што већи износ и како би повратили уложени новац. Са представником Сбербанке имали смо пре неколико месеци састанак у Београду и речено нам је да га неће продавати у наредних три до пет година, али то не значи да, ако се пријави купац са добром понудом, то неће учинити и раније – каже Љајић.
Поступак ванредне управе формално ће трајати док се не заврши поступак припајања старих, неодрживих друштава „Агрокора д. д.” и док он не буде брисан из судског регистра. Нагодбом је предвиђено да се „Агрокорова” имовина пренесе на нову компанију са седиштем у Холандији, која ће преузети пословање свих „Агрокорових” фирми, али без обавеза, које су настале пре увођења принудне управе. У време усвајања нагодбе, прошлог лета, обавезе концерна процењене су на око 6,7 милијарди евра.
Одржавање скупштина власника „Фортенова групе” заказано је јуче у Амстердаму. Фабрис Перушко, ванредни повереник „Агрокора”, кандидат је за извршног члана управног одбора, а предложен је и за главног извршног директора „Фортенова групе”. Заменица ванредног повереника, Ирена Вебер, кандидаткиња је за заменицу главног извршног директора и главну оперативну директорку.
Према нагодби са кредиторима, коју је предложио принудни управник Фабрис Перушко, предвиђено је да највећи појединачни власник концерна са 39,2 одсто удела буде руска Сбербанка. Власници обвезница, које је својевремено емитовао Ивица Тодорић, имаће 24,9 одсто удела, док су хрватске банке добиле 15,3 одсто. Текстом нагодбе предложено је да руска ВТБ банка добије 7,5 одсто, а добављачи свега 4,7 одсто „Агрокора”.
Ивица Тодорић је почетком 2017. довео „Агрокор” до краха, пошто су, после куповине презадуженог „Меркатора”, дугови према банкама и добављачима достигли више од шест милијарди евра.