ПАРИЗ - Екипа научника је први пут у историји астрономије приказала праву фотографију једне црне рупе у свемиру.
Фотографија представљена током шест симултаних конференција за новинаре широм планете, приказује светлећи круг са тамним диском у средини.
Црна рупа је сликана у галаксији М87, око 50 милиона светлосних година од Земље, навели су научници.
„Такву раздаљину тешко да можемо уопште да замислимо”, изјавио је француски научник Фредерик Гије из Националног центра за научна истраживања (ЦНРС).
Фотографија је направљена у оквиру међународне сарадње научника и пројекта названог „Event Horizon Telescope” (ЕХТ), који окупља десетак радиотелескопа и опсерваторија широм планете од Европе, преко Јужног пола, Чилеа и Хаваја.
Комбиновањем тих инструмената као да су мали делови неког џиновског огледала, научници су успели да направе неку врсту виртуелног телескопа величине Земље. Научници су описали рад тог телескопа као кад би неко из Њујорка читао новине које се налазе у Паризу, преноси Бета.
До сада се није знао тачан изглед црне рупе која се помиње још у 18. веку. Ниједан телескоп није никад успео да види црну рупу, а још мање да направи фотографију.
Астрофизичар Жан-Пјер Лимине изјавио је Франс пресу да није очекивао да ће за свог живота уопште видети фотографију црне рупе.
Црна рупа је небеско тело које има изузетно велику масу у веома малој запремини. Као кад би Земља стала у коцкицу за друштвене игре. Из те рупе, због изузетно јаке гравитационе силе, не могу да изађу ни материја ни светлост.