Ужице – Ужичка средњовековна тврђава Стари град (из 14. века), запуштена минулих деценија, постаје атракција за туристе захваљујући улагањима државе и Ужица. Већ је делимично реконструисана и уређена, с намером да овај утврђени град изгледа онакав какав је, према документима из бечког архива, био у 18. столећу. До тврђаве ће, ако се обистине најаве, већ догодине са оближње магистрале моћи да се дође пешачким мостом изнад реке Ђетиње, дугим преко 100 метара.
У протекле две године, средствима Министарства културе по пројекту Завода за заштиту споменика Краљево, обновљен је горњи град, највиши део ове тврђаве. Обављена је његова конзервација, чиме је спречено даље урушавање бедема, а као видиковац с погледом на ужичку котлину, постављен је плато ограђен заштитном оградом. Започети су и конзерваторски радови на средњем граду, такође по пројекту поменутог завода, који треба да буду настављени у овој години, као и на једном делу доњег града (пут ка Воденој кули). Овде и за те подухвате очекују помоћ Министарства културе.
Упоредо са уређењем древних зидина, настају и модерни садржаји. Већ је направљен и овог пролећа заживљава зип-лајн (дуг 375 метара, висинска разлика – 20 метара), адреналинска атракција за спуштање од Старог града до оближње Читакове стене, први такав у Ужицу. Туристе на овом потезу привлачи прва хидроцентрала, стара 119 година, градска плажа, стари железнички мост на који се излази лифтом, прва наша „европска зелена стаза”, која је уређено шеталиште уз клисуру Ђетиње трасом некадашње „Ђирине” пруге до Стапарске бање и низ другог, па се Ужичани, у намери да све то туристички обједине с уређеном тврђавом, надају помоћи и од Министарства туризма. О томе су недавно обавестили министра Расима Љајића, приликом његове посете Потпећкој пећини.

– Код Министарства туризма конкурисали смо за подршку наставка реконструкције горњег града ужичке тврђаве, пројекту по идејном решењу проф. др Марка Поповића, ауторитета за средњовековне фортификације и аутора до сада најбоље књиге о овој тврђави „Ужички град”. Та реконструкција горњег града подразумева три елемента: изградњу куле, доградњу цитаделе и изградњу казамата. Када се то уради, верно ће бити приказан горњи град из 1737. године, на основу прецизних планова ове тврђаве из бечког ратног архива доступних у дигиталној форми. С тим што ће у будућности ово бити и место за галеријско-музејски простор са модерним аудио-визуелним садржајима, као и за одређене догађаје. Вредност тих планираних радова је око 40 милиона динара. Изградња горњег града биће потврда да смо на пут реконструкције комплетног овог потеза (с плажом, централом, клисуром, Стапарском бањом) кренули незаустављиво и да нам је намера да га отворимо за стотине хиљада туриста, који поред нашег града углавном само прођу. Биће то и прилика да се велики број Ужичана окрене туризму као извору прихода – каже заменик ужичког градоначелника Немања Нешић.
Министар Љајић, помињући жељу да се Ужице позиционира као важан туристички центар, обећао је помоћ овог министарства том ужичком подухвату чим буде урађена пројектно-техничка документација. Казао је да је реч о захтевном пројекту, али да је министарство заједно са локалном самоуправом спремно да га финансира.
Свему око ужичке тврђаве посебан печат даје намера за градњу атрактивног прилазног пешачког моста с магистралног златиборског пута до Старог града, дугог преко 100 метара. У ужичкој управи најављују да ће у овој години радити пројекат, а догодине градити тај мост.