Цене нафте порасле су данас за више од три одсто, достигавши највиши ниво од новембра 2018, након извештаја да се Вашингтон спрема да објави да сви купци иранске нафте морају да прекину увоз или ће се наћи на мети санкција САД-а.
Цена фјучерса северноморске нафте „брент” скочила је за више од три процента на преко 74 долара за барел јутрос по азијском времену, док је цена фјучерса америчке „лаке” нафте WTI ојачала за око 2,3 посто на 65,49 долара по барелу.
Овај скок цена је уследио након извештаја Вашингтон поста, који се позвао на два неименована америчка званичника, да ће државни секретар САД-а Мајк Помпео објавити да „Стејт Дипартмент од 2. маја више неће одобравати изузеће од примене санкција према Ирану ниједној земљи која тренутно увози иранску сирову нафту или кондензат”, јавља тв мрежа CNBC преноси Танјуг.
Кондензат је ултралаки облик сирове нафте.
Након извештаја Вашингтон поста, британска агенција Ројтерс је потврдила исту вест, позивајући се на извор упознат са дешавањем.
Цене „брента” су ове године порасле за више од 33 процента, док је америчка WTI нафта ојачала за преко 40 посто.
САД су у новембру 2018. обновиле санкције на извоз иранске нафте након што је амерички председник Доналд Трамп одлучио да се једнострано повуче из нуклеарног споразума који су 2015. године потписали Иран и шест светских сила.
Вашингтон је тада, ипак, одобрио изузеће од примене америчких санкција за осам највећих купаца иранске нафте - углавном из Азије, дозволивши им да наставе са куповином ограничених количина нафте из Ирана још шест месеци.
Међу осам земаља које су биле ослобођене примене америчких санкција према Ирану су Кина и Индија - највећи ирански купци - као и Јапан, Јужна Кореја, Италија, Грчка, Турска и Тајван.