Министар финансија Србије Синиша Мали данас је у Пекингу потписао уговоре о финансирању изградње аутопута Прељина-Пожега на Коридору 11 и модернизацији и реконструкцији деонице брзе пруге Београд-Будимпешта од Новог Сада до Суботице.
Уговоре за те пројекте министар Мали потписао је са кинеском Ексим банком, у присуству председника Србије и Кине, Александра Вучића и Си Ђинпинга, саопштило је Министарство финансија.
„Ови уговори нам доносе сигурност која гарантује да ће значајни инфраструктурни пројекти бити завршени. Између осталог, захваљујући опремљеној инфраструктури, која укључује бољу саобраћајну повезаност, бићемо још атрактивнији за инвеститоре. То ће даље допринети и развоју туризма у том делу Србије”, рекао је Мали.
Уговор о финансирању са кинеском Ексим банком намењен је финансирању изградње деонице Прељина-Пожега, за коју је у новембру 2017. године потписан Комерцијални уговор о пројектовању и извођењу радова између Владе Србије, Јавног предузећа „Путеви Србије”, Београда и „ККККЛ” као извођача.
Зајам, у износу од 445 милиона долара, одобрава се за финансирање 85 одсто вредности пројекта, док ће се преосталих 15 одсто обезбедити из буџета Србије.
„Коридор 11 је битан и за повезивање са Црном Гором и Јадраном, што ће нам олакшати транспорт, и значајно унапредити трговину у региону. Изградња две преостале деонице Прељина - Пожега, дужине 30,9 километара и Пожега - Бољаре, дужине 107 километара, неопходна је да би се завршио комплетан аутопут, укупне дужине 258 километара, до границе са Црном Гором”, казао је Мали.
Он је објаснио да уговор подразумева изузетно повољне услове, који су добијени пре свега, захваљујући дугогодишњем стратешком партнерству и одличним економским везама са Кином.
Мали је додао да је са кинеским партнерима разговарано и о другим важним пројектима у чију реализацију ће и они бити укључени.
Министар финансија је истакао да кинески инвеститори у Србији виде одличног и поузданог партнера, за кога су сигурни да ће реализовати постигнуте договоре и навео да је од изузетног значаја и уговор о финансирању модернизације и реконструкције мађарско — српске железничке пруге на територији Србије, такође потписан са Еским банком.
„Реч је о деоници Нови Сад-Суботица-државна граница Келебија. Кинезима је од изузетног значаја железница и транзит робе од луке Пиреј ка Европи. Ту је Србија кључна транзитна земља, која може да оствари значајне бенефите, односно транзитне приходе”, навео је Мали.
Указао је и да је боље повезивање са Европом битно и за грађане Србије и за привреду, која ће на тај начин бити неупоредиво конкурентнија.
У саопштењу се наводи да је реч о једном од најважнијих инфраструктурних пројеката Србије, чија је заједничка реализација договорена на нивоу председника влада Србије, Кине и Мађарске, а део је глобалног пројекта „Један појас, један пут”.
Предвиђено је успостављање двоколосечне пруге за мешовити саобраћај, брзине до 200 километара на сат, у складу са захтевима основног коридора Трансевропске саобраћајне мреже (ТЕНТ).
Зајам у износу од 988,3 милиона долара одобрава се за финансирање 85 одсто вредности и овог пројекта, док ће се преосталих 15 одсто такође обезбедити из буџета Србије, преноси Бета.