Лесковац, Лебане – Лебанска гимназија „Станимир Вељковић Зеле”, чини се, неће бити упамћена у јавности југа Србије по томе што је прва увела електронски дневник, него по одлуци руководства школе, то јест Школског одбора и директора Драгана Ђорића, да Театру „Гимназијалац ”забрани учешће на Позоришним сусретима ученика гимназије Србије у Крагујевцу.
У саопштењу Театра „Гимназијалац”, које је потписао Душан Благојевић, руководилац, професор српског језика, добитник бројних награда, између осталог се наводи: „Дан пре него да пођемо на Позоришне сусрете ученика гимназије Србије у Крагујевцу, директор Драган Ђорић забранио је ученицима школе да наступају на тим сусретима. Директор одбија да изда налог за службено путовање измишљајући разлоге, иако су и превоз и наступ ученика били договорени, за шта постоји и писани траг. Позоришни сусрети су у Календару такмичења и смотри Министарства просвете, науке и технолошког развоја, које је и организатор овог сусрета заједно са Првом крагујевачком гимназијом.”
Театар „Гимназијалац” гимназије у Лебану троструки је победник ових престижних републичких сусрета, а својим дугогодишњим радом потврђивао је квалитет и донео више од седамдесет награда . Прошле године представљао је Србију на Которском фестивалу позоришта за дјецу у Котору, а у Сарајеву на Интернационалном фестивалу средњошколских позоришта освојио је Гран-при за најбољу средњошколску представу. Општина Лебане доделила је Повељу Театру „Гимназијалац” за постигнут нарочити успех у позоришном и уметничком стваралаштву.
Театар је годинама имао подршку еминентних драмских педагога и уметника из Србије и региона, али не и подршку директора школе Драгана Ђорића. Док је радио у настави, наводи се даље у саопштењу, Драган Ђорић је омаловажавао, шиканирао и понижавао све ученике који су учествовали у раду театра, а кад је постао директор, свим снагама се потрудио да театар, који на најбољи могући начин представља гимназију и Лебане, затвори. Забранио је да театар пробе одржава у гимназији, па смо се сналазили. На седници Наставничког већа, која је одржана 12. априла 2019. године, директор је изјавио да ће организовати превоз ученицима до Крагујевца, али се недељу дана касније предомислио. О случају бахатог директора обавештени су представници Школског одбора, председник Општине Лебане, председница Стручног већа, поједини наставници гимназије и родитељи ученика који играју у представи „Мртво море за почетнике”, наводи се у саопштењу које је потписао Душан Благојевић, професор и руководилац овог театра.
Директор Драган Ђорић, професор француског језика, каже да по закону не може да дозволи одлазак на такмичење, јер професор Благојевић није на време доставио школи захтев за пријаву за учешће. „Захтев је касно достављен, пробијен је рок за пријаву. Он је, додуше сам пријавио такмичење, на шта нема право, јер не конкурише професор већ школа”, каже директор Ђорић.
– Због категоричности директора, екипа театра је све наде полагала у одлуку Школског савета. Међутим, Школски савет се оградио уз образложење да директор треба да одлучи о томе, а директор је члановима савета образложио да није дозволио одлазак на представу зато што би њоме обрукали школу. Представа, наиме, траје 70 минута, у првих 10 минута интерпретира се део текста из књиге Јасминке Петровић „Секс за почетнике”, која је писана за младе, добила је награду „Политикиног Забавника” и преведена на неколико светских језика, а други део представе је „Мртво море” Радоја Домановића – каже професор Благојевић.
Забрана учешћа на републичком такмичењу рецитатора
Лицемерни Школски одбор у Лебану је уместо о представи, на инсистирање директора, расправљао о такмичару и песми „Сељење душе”, и на инсистирање директора, донео одлуку да се ученику забрањује учешће на Републичкој смотри рецитатора у Ваљеву. „Уместо поруке подршке ученицима, разредне старешине гимназије у Лебану и помоћни радници шаљу претеће, опомињујуће и упозоравајуће поруке ученицима и родитељима”, истиче Благојевић, који се на свом фејсбук налогу Ахмед Нерудин (Душан Благојевић) захваљује свима на подршци.
Перфоманс у дворишту школе и на улицама Лебана
У време када је лебански гимназијалци требало да играју у Крагујевцу, у дворишту гимназије, казивали су забрањену песму и приказали део представе. Део ученика шетао је улицама града изводећи својеврсни перформанс. Иначе, на друштвеним мрежама ученицима се упућују честитке, али има и коментара који осуђују песму „Сељење душе” и представу.
Скандалозна песма
У оштро интонираном саопштењу Наставничког већа Гимназије „Стеван Јаковљевић” из Власотинца, чији су ученици учествовали на Окружном такмичењу рецитатора у Лебану, које је квалификовано за Републичку смотру рецитатора „Песниче народа мог” у Ваљеву, наводи се да је победничка песма „Сељење душе”, коју је изводио ученик гимназије из Лебана, „скарадна и скандалозна и превазилази границе доброг укуса”.
– Наши су ученици пренеражени и затечени избором поменуте песме и сматрају да никада до сада нису доживели веће понижење на једном званичном такмичењу. Ћутање на ово значило би мирење са чињеницом да су ласцивност и вулгарност у поезији захватили и културу, школство, што прети да младим генерацијама, пред којима је будућност, уништи смисао за лепоту и моралне вредности – каже се, између осталог, на крају саопштења Наставничког већа Гимназије „Стеван Јаковљевић” из Власотинца.