Москва – Осма Московска безбедносна конференција, којој присуствује око 30 министара одбране, добра је прилика за билатералне сусрете. Хотел „Украјина”, гигантска зграда из Стаљинових времена, наравно модернизована, место је на којем се одвија интензивна војна дипломатија. Министар одбране Србије Александар Вулин, који је у посету Русији дошао управо због учешћа на конференцији, састао са са министрима одбране Кине и Ирана, а епилог тих састанака је продубљивање војне сарадње.
Генерал Веи Фенгхе, кинески министар одбране, до сада се три пута срео са Вулином. Вест са овог састанка је да ће у току ове године Србију посетити генерал Џанг Јоусји, први потпредседник Централне војне комисије НР Кине, високорангирани руководилац ове светске силе у успону. Вулин је захвалио за кинеске донације Војсци Србије и политичку подршку Кине Србији у међународним организацијама. Веи је изразио спремност да се и даље развија сарадња у области одбране, онако како то договоре председници Си Ђинпинг и Александар Вучић на Форуму „Појас и пут” који се одржава у Пекингу.
Вулин је у Москви имао још један занимљив и важан сусрет – са иранским колегом генералом Амиром Хатамијем. Србија је недавно у Техерану отворила изасланство одбране, што је, констатовано је, допринело побољшању сарадње у области одбране. Српски министар захвалио је Ирану за принципијелни став кад је реч о очувању суверенитета и територијалног интегритета Србије.
„Споразум о сарадњи у области одбране је у завршној фази преговарања, чиме ће се створити правни основ за реализацију значајних билатералних активности две војске”, саопштило је Министарство одбране после састанка.
Вулин је са делегацијом Министарства одбране и Војске Србије посетио седиште Организације договора о колективној безбедности (ОДКБ), војног, политичког и шире безбедносног савеза који предводи Русија. Српског министра одбране примио је Валериј Семериков, вршилац дужности генералног секретара ОДКБ-а. Потврђено је да ће представници Војске Србије као посматрачи учествовати на овогодишњим вежбама овог савеза „Садејство” и „Нераскидиво братство”. Вулин је истакао да је Србија за продубљивање односа са ОДКБ-ом.
Вулин се током боравка у Москви срео и са официрима Војске Србије који се налазе у Русији на стручном усавршавању. У амбасади Србије, репрезентативном објекту који су 1972. године отворили Јосип Броз Тито и Леонид Брежњев, министар одбране је у присуству амбасадора Србије у Русији Славенка Терзића разговарао са потпуковницима Златком Богосављевићем, Миљаном Влашковићем, Срђаном Згоњанином и Милојем Илићем.
Они се налазе на десетомесечном школовању на Специјалном факултету Војне академије Генералштаба оружаних снага Руске Федерације. Како кажу у разговору за „Политику”, настава се похађа шест дана у недељи, и то од осам до 19 часова радним данима, односно од осам до 15 часова суботом.
Проучавају се стратегија и процес доношења одлука, онако како то изгледа у Русији. Не само у војсци, будући да овај факултет похађају и припадници других сегмената руског система безбедности. На вежбама се решавају кризне ситуације на одређеном простору, онакве какве би могле бити у стварности. У кратком року, некад је то само сат времена, треба направити добру анализу проблема и донети правилне одлуке. Целокупна комуникација је, наравно, на руском језику.
Наше официре, заједно са представницима других држава и најбољим полазницима из Русије, по завршетку школовања примиће Владимир Путин, председник Руске Федерације.