Специјално за „Политику”
Скопље – Равнодушност и клевете треба да се замене емоцијама и надом, да се превазиђу стереотипи и да више бринемо једни за друге – поручио је поглавар Римокатоличке цркве папа Фрањо на главном тргу у Скопљу, где је одржао мису пред око 15.000 људи из разних крајева региона и Европе, међу којима су били грађани Србије. Понтиф је у пратњи другог човека Ватикана Пјетра Паролинија боравио у историјској посети Северној Македонији, коју је посветио Мајци Терези, рођеној у Скопљу. О томе је у ексклузивном интервјуу за „Политику” говорио управо кардинал Паролини уочи почетка папине балканске турнеје која, осим Северне Македоније, обухвата и Румунију и Бугарску.
Домаћин папи Фрању током боравка у Скопљу био је македонски председник Ђорђе Иванов, који је католичког поглавара на скопском аеродрому дочекао у друштву премијера Зорана Заева. С аеродрома су се упутили ка резиденцији председника државе, где је за папу приређен државни дочек на највишем нивоу. Председник Иванов захвалио је папи за његов долазак у време када Ватикан и Северна Македонија обележавају четврт века дипломатских односа. У говору који је одржао, Иванов је нагласио постојање раздора у самим државним структурама државе чији је председник. „Ви долазите у време када је македонска држава дубоко подељена и рањена због неиспуњених обећања и изневерених очекивања. Деценијска блокада која је стајала на нашем европском путу довела је до политичке и моралне кризе, што је умањило наш духовни имунитет који је еродирао праве и истинске вредности.”
Ђорђе Иванов је током обраћања папи Фрању уместо уставног имена земље Северна Македонија користио име Република Македонија.
Папа је у свом обраћању истакао да је Република Северна Македонија мост између Истока и Запада и место где се сусреће велики број културних струја, као и да представља посебно место у региону са богатством своје културе.
Обраћајући се председнику и премијеру Северне Македоније, Ђорђу Иванову и Зорану Заеву, у вили „Водно”, папа је истакао да су та велика културна богатства израз, како је казао, непроцењивог наслеђа те земље и њеног мултиетничког и мултирелигијског народа, богате историје и њихових вековних односа.
Ова мешавина култура и етничких и културних идентитета, како је рекао, довела је до мирног и трајног суживота, где су ти индивидуални идентитети пронашли свој израз и развили се без међусобног порицања, доминације или дискриминације. „На тај начин су изградили односе и комуникације које би могле послужити као пример и референтна тачка за мирно и братско живљење међу заједницама кроз разноликост и узајамно поштовање”, рекао је папа Фрањо.
Ове посебности, како каже папа Фрањо, такође су од великог значаја за интеграцију с европским народима.
После протоколарног дела посете у председничкој резиденцији, делегација Ватикана у пратњи домаћина и црквених великодостојника из разних крајева региона и Европе упутила се у Меморијални центар „Мајка Тереза”. На овом месту папа се сусрео са припадницима социјално рањивих група грађана, а затим кренуо до централног дела града, поздрављајући се са окупљенима, међу којима су били и грађани Србије, које је предводио надбискуп београдски Станислав Хочевар.
Након одржане мисе папа Фрањо је посетио Скопску бискупију, одакле је отпутовао за Рим да се припреми за посету Румунији.
После мисе новинарима се обратио премијер Републике Северне Македоније Зоран Заев и изнео своје виђење папине посете, у којој је препознао ширу поруку за цео регион. „Ова историјска посета је огромно признање Северној Македонији, којој је одређено место у глобалној заједници прогресивних земаља”, рекао је Заев. „Након постигнутог договора о пријатељству са Бугарском и потписивања Преспанског договора, потребно је да се граде договори и пријатељства да се пружи рука како би се омогућио бољи живот на Балкану”, додао је.
Током папине посете главни град Северне Македоније био је блокиран и на снази је био безбедносни режим првог степена. Ову посету пратило је око 400 новинара из читавог света. Папа је из Скопља отишао са поклонима, међу којима је и дар унука Мајке Терезе, који живи и ради у Скопљу.