НАСА и Европска свемирска агенција спроводе експеримент којим желе да дођу до закључка како на организам утиче лежање у кревету, два месеца без прекида. Кандидати који буду издржали добиће награду од по 16.500 евра, али највећа добит биће та што ће резултати истраживања помоћи да се боље разуме како дугорочан боравак у свемиру утиче на организам астронаута, преноси Ен-Би-Си.
Експеримент се одржава у истраживачком центру Европске свемирске агенције у Келну. Кандидати леже у специјалним креветима који опонашају вештачку гравитацију, а резултати би требало да дају одговоре колику корист би астронаути могли да имају приликом дугог путовања на Марс или неку другу далеку дестинацију, уколико би у летелици постојала вештачка гравитација. Ово је прва већа сарадња између две свемирске агенције, али и први пут да се користи комора у којој се ствара вештачка гравитација. Овакав вид сарадње велика је шанса за научнике из Европе и САД да удруже снаге како би могли да дођу до нових сазнања, истакао је Хансјорг Дитус, члан одбора немачког Аероспејс центра.
Оглед се обавља у лабораторији у Келну, где ће 12 мушкараца и 12 жена провести 60 дана лежећи у кревету, док ће експеримент трајати укупно 89 дана, јер је потребно време за припрему кандидата, али и за њихов опоравак.
За више од пола века организовано је много летова у свемир, али се од првог лета зна да недостатак гравитације оставља велике промене и последице на људски организам. Људски организам је навикао на гравитацију која нас „вуче надоле”, али боравком у свемиру течност из организма се скупља у глави и плућима, док се мишићи и кости постепено разграђују. Дуго лежање у кревету доводи до веома сличних промена.
Ипак, лежање неће бити уопште лако, јер ће учесници експеримента лежати у неприродном положају у ком ће глава бити у положају нижем од ногу. То ће довести до „сливања” течности из организма ка глави. Осим тога, да би се смањио утицај гравитације на организам, учесници теста моћи ће минимално да се померају док леже, односно, док протежу једно раме, друго ће морати да додирује душек.
Током лежања поједини учесници експеримента мораће да издрже окретање у специјалној центрифуги која симулира земаљску гравитацију. За време експеримента учесницима ће се редовно радити анализе крви, тестови когнитивних функција и биопсија мишића.
Наочаре за пливање штите очи
Наочаре за пливање можда ће бити коришћене да штите очи астронаута током дугих мисија ка Марсу. Истраживањем које је спровела НАСА дошло се до закључка да наочаре штите очи тако што повећавају притисак течности у њима.
Астронаути који дуже бораве на Међународној свемирској станици оболевају од промена на очима које се задрже и неколико година после повратка на Земљу.
Промене се огледају у интраокуларном притиску, феномену који се одражава у виду низа симптома, од отока у нервима до настајања тачкица у ретини ока. Код више од 75 одсто астронаута дошло је до промена у очним нервима, као и до смањења оштрине вида.
Наочаре за пливање тестирали су астронаути у Свемирском центру Џонсон у Хјустону. Десеторица су носила наочаре док су других десет особа обављали задатке без њих.
Др Џесика Скот из асоцијације за свемирска истраживања рекла је да наочаре за пливање компресују кожу око очију, што доводи до стварања притиска, чиме се спречавају нуспојаве. Осим тога, редовним физичким вежбама такође се чувају очи.
НАСА планира да за 15 година пошаље прве људе на Марс.