У овогодишњој Ноћи музеја, 18. маја, у већ добро познатом термину од 16 сати па до поноћи, београдској публици на више од шездесет локација биће понуђени различити садржаји, од великана уметничке сцене, преко поларне светлости и необичног сусрета са огледалима, до хипи боја Вудстока.
Први пут у Ноћи музеја, после четврт века, љубитељи уметности моћи ће да погледају слике нашег чувеног ствараоца Петра Добровића које чине део Легата Флегел. Шеснаест радова из ове колекције, за које је Добровић инспирацију пронашао у јадранској обали, биће изложено у Музеју Јована Цвијића уз по један необичан портрет и акт, као и три занимљиве копије које је Добровић урадио према Веласкезовим и Рембрантовим сликама. Истовремено, дворски комплекс на Дедињу окупиће на једном месту портрете Петра Првог које су радили неки од најзначајнијих српских и југословенских уметника.
Етнографски музеј премијерно за време ове манифестације отвориће изложбу „У огледалу” Земаљског музеја из Сарајева, показујући како је некада изузетно луксузан, а данас омиљени и свеприсутан предмет кроз историју имао важнију улогу него што данас претпостављамо, док ће у Манаковој кући бити дочаран дух Београда из осамдесетих, уз одабир оригиналних фотографија ноћног живота Миладина Јеличића Јеле, који је баш на том месту 1985. године направио изложбу о којој се дуго причало. Музеј науке и технике посветиће се једном од најлепших природних феномена – поларној светлости. У просторијама ове куће светлост ће бити произведена захваљујући научном експерименту изведеном уз помоћ специјалне машине, која је део музејске колекције.
Путовање „иза кулиса” на Факултету музичких уметности подразумеваће, осим музичких наступа, и разна изненађења са потписом Шостаковича, Стравинског, Копланда па чак и Мештровића. Само ове вечери кроз вођене туре, са почетком у 20 часова, посетиоцима ће бити представљени лик и дело Петра Стојановића који важи не само за најшколованијег, већ и за најплодотворнијег српског композитора, а који је у родној земљи био заборављен.
Шарени и слободнији свет хипи ере налазиће се у Галерији УЛУС и реч је о поставци „Вудсток – последња утопија”, на којој ће посетиоци моћи да подсете колико је велику улогу Вудсток имао у освајању уметничких, политичких, сексуалних и еколошких слобода.