Равна гора – Четнички сабор на Равној гори, већ три деценије, опстаје на планини где су се српски националисти између 8. и 13. маја 1941. заверили да ће отаџбину чувати од Немаца. Ту се окупља разнородан свет из свих наших заједница, од Бањалуке до Флориде. И увек се на горском друму, што води ка Цркви Светог Ђорђа, нанижу сваштарнице у ливади, које нуде неке националне белеге, по цени „колико се договоримо”.
Тако смо прекјуче ту спазили трговца који продаје бројеве старе „Политике”, изложене на војничком креветићу на расклапање. На ударном месту је примерак од 10. октобра 1934. Уверили смо се да је оригиналан, с првом страном у облику умрлице. Наслов: „Погинуо је краљ Александар I”, док у поднаслову стоји „Последње његове речи биле су: Чувајте Југославију”.
– Колико кошта овај примерак – питамо после прегледа.
– Хиљаду динара – вели продавац и додаје: – Имам још доста бројева, ови су из 1927.
Ређа нове примерке нашег листа.
Упознајемо се, каже да се зове Владимир Љумовић из Горњег Милановца.
Има ли купаца?
– Један примерак првог броја вашег листа, од 24. јануара 1904, продао сам за 8.000 динара.
– Ко је купац?
– Неки наш човек из Америке.
Срби су, по природи, носталгичан свет. На Сабору трубача у Гучи једна наша земљакиња из Аустралије је од Славише Ивановића, најчувенијег опанчара у држави, Јагодинца, купила опанак број 108 за 500 евра, који не може нико да носи. Само да би га поставила у неком парохијском дому петог континента.
Из чачанског краја, иначе, последњих година ка Аустралији бродом се шаљу читаве качаре, брвнаре и завичајни вајати. Раставе се, брвна обележе бројевима и сложе у контејнер како би нови конструктор у Аделаиди умео да их склопи.