Упркос најавама министара Владе Србије да ће се измене и допуне Закона о финансијској подршци породицама са децом наћи пред републичким посланицима у првој половини ове године, овај закон се, по свему судећи, неће наћи на дневном реду пролећног заседања, које се завршава 31. маја. Како у разговору за наш лист истиче Татјана Мацура, народна посланица и представница иницијативе „Маме су закон”, овај закон се не налази у скупштинској процедури, што значи да су шансе да стигне на дневни ред заседања само теоретске.
– Мислим да се о овом закону неће причати све до јесени, али не очекујем да ће се било шта конкретно догодити до децембра, када почне расправа о буџету за 2020. годину или када се усвоји нови буџет. Судећи по најавама ресорних министара, промене ће бити козметичке, а не суштинске и њима неће бити обухваћена највећа група жена које су оштећене овим законом. То су, пре свега, жене које немају 18 месеци радног стажа у континуитету и породиље које су радиле на црно или су годинама волонтирале у некој фирми. Мислим да ће се промене односити само на жене са високим примањима, које су по новом обрачуну добијале три уместо пет просечних плата, и на пољопривреднице од којих законодавац захтева да имају осигурање од 24 месеца, за разлику од осталих породиља, које за остваривање накнаде за породиљско одсуство и одсуство са рада ради неге детета морају да имају осигурање 18 месеци – истиче наша саговорница.
Татјана Мацура подсећа да Иницијатива „Маме су закон” тражи измену оних тачака закона које угрожавају породиље које су радиле мање од 18 месеци у континуитету, мајке предузетнице, мајке које имају децу са инвалидитетом, децу која су рођена као треће и четврто дете у породици пре 1. јула а имају мање од десет година и мајке које зарађују више од три републичке просечне плате. Њихов предлог измене закона садржи јасне тачке, међу којима је и та да ниједна породиља не сме да прима надокнаду мању од минималца у Србији.
На питање каква је судбина Закона о финансијској подршци породицама са децом, у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања одговорили су нам да је Радна група за праћење и процењивање ефеката примене закона, на чијем се челу налази др Славица Ђукић Дејановић, министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику, на основу досадашњег рада и добијених података предложила могуће измене и допуне појединих одредаба закона, које неће нарушити његову суштину, а које би биле у оквиру садашњих могућности буџетског система. О предложеним изменама потребно је да се изјасни и Министарство финансија. По добијању изјашњења, наставиће се даљи рад на изради нацрта закона о изменама и допунама Закона о финансијској подршци породици са децом, како би био упућен у скупштинску процедуру.
У кабинету др Славице Ђукић Дејановић, министарке без портфеља задужене за демографију и популациону политику, нисмо добили никакав одговор када смо поставили питање о судбини Закона о финансијској подршци породици са децом.