Специјално за „Политику”
Скопље – Откако је на првим председничким изборима Северне Македоније изабран Стево Пендаровски, Зоран Заев, као лидер владајуће партије СДСМ, власт је заокружио устоличењем свог човека од поверења и стекао услове за несметано спровођење политике којој је циљ евроатлантска интеграција, за шта је пут отворен Преспанским споразумом. Унутар владе, међутим, као и саме СДСМ, испољили су се проблеми због којих је Заев, као премијер, најавио реконструкцију владе. Како се сазнаје у дипломатским круговима, што преносе македонски медији, за оне који су већ одлазећи са функција, осим министра културе, који је поднео оставку, сматра се и министар иностраних послова Никола Димитров, наводно незадовољан тиме колико је награђен за свој потпис на преспанском договору.
„Кум” тог споразума, како су прозвали Димитрова, сада ће се, према незваничним сазнањима македонских медија, придружити организацији у САД у којој је и Викторија Нуланд, бивша заменица америчког државног секретара за југоисточну Европу. Према информацијама до којих су дошли новинари, Димитрову ће плата износити 12.000 долара.
На његово место многи би желели доћи. За фаворита важи министарка одбране Радмила Шекеринска, која убрајају у крила СДСМ-а које није под потпуном контролом Заева.
Медији незванично сазнају да ће Димитров прећи у редове америчке организације у којој је и Викторија Нуланд, бивша заменица државног секретара САД за југоисточну Европу
Као разлози за то што Заев није присуствовао инаугурацији првог председника Северне Македоније Стеве Пендаровског наведено је и управо то да се бави чишћењем владе од арогантних, непримерених и немарних сарадника. Премијер је, како је саопштено, узео и годишњи одмор да би добро размислио о кадровским решењима. Реконструкцију владе најавио је за јун.
„Биће промена и на министарском нивоу и на нивоу директора (државних) предузећа, као и у партији из које долазим. Још увек сам у фази размишљања, али имам концепт. Аргументи за смену биће: ароганција, неиспуњавање постављених задатака, неагилност или све оно чиме грађани нису задовољни, као и указивања антикорупцијске агенције. Ради се о људским слабостима, а не о томе ко је крив, а ко не”, рекао је Заев, који припрема и реформе у области судства.
Главобољу Заеву задаје и то да ли ће Северна Македонија за месец дана добити, што је најављивано као могућност, датум приступних преговора с ЕУ. По речима комесара ЕУ за проширење Јоханеса Хана, Северне Македонију и Албанију ће Европска комисија подржати у тој амбицији. Како је Хан изјавио за „Дојче веле”, међутим, ништа се неће знати до последњег тренутка.
По речима француског амбасадора у Скопљу Кристијана Тимонина, Северна Македонија још мора да унапреди своју владавину права. Потребно је и да се власт и опозиција договоре о наставку рада специјалног тужилаштва, чије је деловање доведено под знак питања. Проблем би отклонила двотрећинска већина у Собрању, али опозиција је ускраћује. Специјално тужилаштво је покренуло случај челника ВМРО-ДПМНЕ који су били у влади Републике Македоније, на челу с премијером Николом Груевским, данас политичким азилантом у Мађарској.
Опозиција инсистира и на ванредним парламентарним изборима до краја године. Редован термин за њих пада идуће године.