„Ноћ музеја”, која је одржана у суботу од 16 часова до поноћи, пробудила је публику широм Србије у преко 40 градова, на 155 локација са 225 различитих дешавања, доказујући из године у годину да за узбудљиве приче из културе, уметности, историје и науке влада велико интересовање.
Инспирисани овогодишњом темом „Слобода”, музеји, галерије и бројне установе културе у целој земљи, преко 60 локација широм Београда отворило је своја врата верној, али и новој публици свих узраста.
На хиљаде посетилаца „Ноћи музеја” у Београду истражило је свет невероватних огледала изложених у Етнографском музеју, откривајући занимљиве приче ових предмета, али и њихову важну улогу у народним обичајима, веровањима и свакодневном животу.
Шаренило хипи покрета, али и важне друштвене, прилично револуционарне поруке које се иза тога крију, заинтригирале су посетиоце Галерије УЛУС где је отворена изложба „Вудсток - последња утопија”.
Најинтригантнија поставка овогодишње „Ноћи музеја”, изложба Управе царине Републике Србије о неочекиваним стварима које путници покушавају да прокријумчаре преко границе, уједно је била и једна од најпосећенијих.
Фасцинантним позоришним перформансом „Тхе Боx 2.1”, који спаја научне трикове, ласерске и светлосне ефекте, Његошеве поруке и плесне покрете, редитељ Никола Завишић и Радио.Ница одушевили су посетиоце Павиљона „Цвијета Зузорић”.
Велико интересовање владало је за вођене туре кроз Бајракли џамију и синагогу „Сукат Шалом”.
Педагошки музеј привукао је армију најмлађих посетилаца, док су целе вечери знатижељни посетиоци стрпљиво чекали у ред да завире у фасцинантну Палату Србија.
Народни музеј Шабац повео је своје посетиоце на путовање кроз време уз невероватне љубавне приче из прошлости, као и једну спремну за будућност.
Изложба „Како смо се волели”, уз сталну поставку која је овом приликом представљена, привукла је више од 1.500 одушевљених посетилаца.
Велики број Нишлија у „Ноћи музеја” посетио је Универзитетску библиотеку „Никола Тесла” у којој је отворена изложба „Крила Вилинграда”.
Пратећи развој ваздухопловства у том граду током протеклог века, посетиоци су одушевљено истраживали падобранску опрему, макете авиона, артефакте ваздухопловне команде, али и предмете из приватних колекција.
У Сомбору више од 500 посетилаца забележила је изложба радова чувеног француског импресионисте Анрија де Тулуз-Лотрека у Културном центру „Лаза Костић”.
И изложба „Миленина дворска визура” привукла је више од 500 посетилаца у Галерију Милене Павловић Барили у Пожаревцу, а неке од карикатура славне уметнице овом приликом су први пут приказане у јавности.
Фасцинантном причом о необичном новчићу, разгледници, једном Хадријану и понизној Софији Народни музеј Велико Градиште показао је да посетиоци „Ноћи музеја” умеју да препознају и награде занимљиве и иновативне музејске праксе.
„Ноћ музеја” представља јединствен културни спектакл у више од 120 градова широм света, међу којима је од 2005. године и Београд, преноси Танјуг.