Бивши главни стратег Беле куће Стив Бенон сматра да је протеривање кинеске компаније „Хуавеј” из САД и Европе „десет пута важније” од трговинског споразума с Кином. У интервјуу за хонгконшки „Саут чајна морнинг пост”, који је обављен након што је Доналд Трамп извршном уредбом задао снажан ударац „Хуавеју”, Бенон је рекао да је ова кинеска фирма огромна безбедносна претња не само за САД него и за остатак света. „Затворићемо га”, рекао је десничар који се поноси што је „суперјастреб” у погледу Кине. Он нема функцију у Белој кући откако га је Трамп 2017. отпустио с места главног стратега, али је у интервју рекао да „сваког дана разговара с високим званичницима администрације о Кини”.
За кинески лист је говорио пре него што је америчка влада у понедељак на 90 дана одобрила привремену лиценцу за пословање с „Хуавејом”. То није био уступак у трговинским преговорима сличан оном који је Трамп направио прошлог лета према такође кинеској компанији ЗТЕ. Овог пута лиценца за „Хуавеј” је дата да би се заштитиле америчке компаније јер су мерама неочекивано погођени мали оператери у провинцији који користе кинеску опрему.
Након што су пропали покушаји убеђивања европских савезника да забране „Хуавеј”, Трампова администрација је прошле седмице донела извршну уредбу забрањујући америчким компанијама да послују с кинеским телекомуникационим џином. Међутим, када су видели колико далекосежне могу да буду последице, рестрикције су одложене на 90 дана. За то време „Хуавеј” ће моћи да купује амерички софтвер и опрему да би одржавао постојеће мреже и ажурирао софтвер на постојећим смартфонима. Тек тада су се мало опоравиле акције технолошких фирми које су прилично пале на вест да „Гугл” укида „Хуавеју” лиценцу за свој оперативни систем „андроид”.
У међувремену, Бела кућа размишља да на црну листу дода још једну кинеску компанију којој би било забрањено да купује кинеску технологију, пише „Њујорк тајмс”. У питању је „Хиквижен”, један од највећих светских произвођача опреме за видео-надзор, кључан за кинеске амбиције да буде највећи глобални извозник у овом сектору. Компанија рекламира производ који може да прати људе на основу црта лица, телесне грађе и начина кретања и да прати необичне активности, на пример када почне окупљање или бежање.
У овом случају, бригама Трампове администрације због растућих технолошких амбиција Кине, које угрожавају САД, придодата је и брига за људска права. „Хиквижен„ је важан фактор у надзору муслиманске ујгурске мањине у кинеској покрајини Синђанг. Амерички конгресмени од прошле године траже да се санкционишу компаније које помажу кинеској полицијској држави. Никакве мере нису досад предузете да се не ремете трговински преговори, али у новој ескалацији сукоба могуће је да ће бити на мети.