БРИСЕЛ – Спољнополитички одбор Европског парламета потврдио је да ће ванредни састанак бити у среду 29. маја када ће комесар Јоханес Хан представити овогодишњи Пакет проширења.
Истовремено у Европској комисији кажу да и даље не могу да званично потврде када ће извештаји о напретку земаља у процесу проширења бити усвојени и објављени, преноси Танјуг.
Након што Хан у среду посланицима Спољнополитичког одбора представи овогодишњи Пакет проширења он би требало да представи и медијима у Европској комисији.
У питању је најзначајнији документ за земље у процесу приближавања ЕУ у коме Европска комисија оцењује напредак, али и недостатке на евроинтеграционом путу свих шест партнера са Западног Балкана и Турске.
На основу тог документа Европски парламент усваја своје резолуције о земљама Западног Балкана, а земље чланице одлучују о даљим корацима у евроинтеграционом процесу тих земља.
Први пут ове године ни два дана пред објављивање Пакета извештаја из Европске комисије нема званичне потврде да ће он и бити представљен. Први пут ове године комесар за приступне преговоре није се одазвао на захтеве регионалних медија да поводом Пакета проширења да коментар о ситуацији у свакој од земаља покривених извештајем. Истовремено, први пут да ни земље чланице ЕУ ни медији у Бриселу немају увид у основне оцене у извештају.
Према најавама које су се током претходних месеци могле чути од званичника ЕК, очекује се да Комисија да препоруке за почетак приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом. Очекује се и да се види и каква ће бити процена Комисије око евентуалног кандидатског статуса БиХ, као и оцена напретка Србије у политичким и економским критеријумима.
Чињеница јесте да се Пакет проширења ове године поклопио са европским изборима и да је то у великој мери утицало на рад и распоред дешавања у бриселским институцијама. Чињеница јесте и да су поједине земље чланице и даље неодлучне када је реч о давању „зеленог светла” за нови корак Албаније и Северне Македоније на путу ка чланству. Али чињеница је и да никада представљање Пакета проширења није било овако неуобичајно неизвесно до последњег тренутка.
Технички или суштински проблеми остаје да се види.