среда, 28.10.2020. ✝ Верски календар € Курсна листа
четвртак, 30.05.2019. у 11:34 Александар Милетић
ФИНАЛЕ ФУДБАЛСКЕ ЛИГЕ ЕВРОПЕ

Челзију пехар у Бакуу

У лондонском дербију Челзи бољи од Арсенала – 4:1 (0:0). – Гости и без трофеја и без Лиге шампиона
Фудбалери Челзија прваци Лиге Европе за сезону 2018/2019. године (Фото ЕПА/Максим Шипенков)

Лондонски дерби на Олимпијском стадиону у Бакуу, у којем је улог била титула Лиге Европе, припао је више него заслужено Челзију чији су фудбалери други пут за седам сезона подигли овај трофеј.

У финалу су савладали екипу Арсенала са 4:1 (0:0) после досадног првог полувремена и изванредног фудбала у наставку, када је Еден Азар бриљирао у свом – по свему судећи – последњем сусрету у тиму са „Стамфорд бриџа”. Предвиђања су да је за растанак спреман и тренер Маурицио Сари који је стигао до првог трофеја у својој каријери, кога тражи Јувентус.

Био је ово 198. међусобни дуел ова два тима, која су први пут одмерила снаге још 1907. године, а Арсенал води са 76:64 у победама, уз 58 нерешених сусрета. Челзи после овог трофеја може да констатује да је имао успешну сезону (треће место у првенству, финале Лига купа Енглеске), док је Арсенал остао и без пехара и без пласмана у Лигу шампиона (пети у домаћој лиги).

Арсенал је добро почео меч и у првих пола сата је углавном нападао, где се највише истицао Обамејанг. Иако ти напади нису били толико опасни, стекао се утисак да „топџије” више желе да се надигравају. Међутим, Челзи је у завршници првог дела игре, преко Жируа, наговестио велику игру у наставку.

Победник је фактички одлучен за 16 минута у наставку (49-65. минут), када је Челзи нанизао три гола. Први се у стрелце уписао Жиру, после центаршута Жоржиња у 49. минуту, када је главом у паду матирао Чеха.

Некадашњи играч Арсенала савладао је бившег чувара мреже Челзија! Био је то Жируов 11. гол у овој сезони Лиге Европе и он је најбољи стрелац овог такмичења (други је Лука Јовић из Ајнтрахта са 10).

После додавања Азара, Педро Родригез је повисио на 2:0 у 60. минуту и ушао у историју као први стрелац у финалима три европска купа: Лиге шампиона, Уефине суперлиге и Лиге Европе. Азар је повећао на 3:0 у 65. минуту, из пенала, пошто је Жиру срушен у шеснаестерцу.

Ивоби је по уласку у игру, у 69. минуту, пробудио наду међу навијачима Арсенала, али је убрзо Азар после дуплог паса са Жируом поставио коначан резултат. Тако је Челзи стигао до свог другог трофеја Лиге Европе после 2013. године, када је јунак победе био наш играч Бранислав Ивановић (2:1 против Бенфике, гол у последњим секундама).

Стадион: Олимпијски стадион у Бакуу. Гледалаца: 70.000 Судија: Роки (Италија). Стрелци: 1:0 Жиру 49, 2:0 Педро Родригез 60, 3:0 Азар из пенала 65, 3:1 Ивоби 69, 4:1 Азар 72. Жути картони: Жиру, Педро Родригез.

ЧЕЛЗИ: Кепа, Жоржињо, Канте, Азар, Педро Родригез (од 71. Вилијан), Ковачић (од 76. Баркли), Жиру, Кристенсен, Аспиликуета, Давид Луиз, Емерсон. Тренер: Сари.

АРСЕНАЛ: Чех, Папастатопулос, Кошјелни, Лаказет, Озил (од 78. Вилок), Тореира (од 67. Ивоби), Обамејанг, Мејтланд-Најлс, Монреал (од 66. Гвендузи), Колашинац, Џака. Тренер: Емери.