Шеталиште у Чукаричком рукавцу, Блоку 45 и део шеталишта код Куле Небојше су под водом. Сасвим очекивано јер су то и најниже тачке у граду. Данас се у престоници очекује „долазак” такозваног врха поплавног таласа и на Сави и на Дунаву, али како тврде стручњаци неће направити проблеме у главном граду.
– Од пре три дана у престоници је проглашена редовна одбрана од поплава, али се не очекује да ће вода доћи до тачке када се прелази у ванредну одбрану. Сава се тренутно креће око 540 центиметара, а ванредна одбрана се проглашава на 600 центиметара. Најниже тачке су под водом, али пумпе на Дорћолском кеју већ увелико раде, тако да не би требало да буде било каквих проблема у граду – објашњава Дејан Владиковић, координатор хидролошке прогнозе и упозорења Републичког хидрометеоролошког завода Србије.
И Дунав расте. Они који су ових дана шетали његовим обалама могли су да виде сву снагу и лепоту ове моћне реке. Вода је већ продрла на Велико ратно острво и поплавила добар део. Под таласима Дунава нашао се део кампа „Зеленила Београд” где се вода попела до четвртог степеника сојенице. Али, како кажу у овом предузећу, то је уобичајена појава у ово доба године.
Изгледа да је пораст нивоа реке утицао и да крда дивљих прасића са острва на време „збришу” ка сигурном. Снимак дивљих свиња са прасетом како прелазе улицу забележен је у Блоку 30 на Новом Београду.
– Дунав јесте у порасту. Код Земуна се креће око 550 центиметара, а у Београду око 500, али и то није ништа алармантно. Ванредна одбрана од поплава на Дунаву се проглашава када он у Земуну достигне 650 центиметара, а у Београду 600. Не очекује се да велике реке направе проблеме у граду. Оно што још можда може да прави проблем су Јадар и Колубара, јер је пало нешто више кише у местима где су њихови горњи токови – каже Владиковић.
Дунав и Сава данас и сутра требало би да расту по десетак центиметара дневно. Како се већ за викенд најављују температуре од око 30 степени очекује се да ће то утицати на смањење водостаја. Он би постепено наредних дана требало да пада.