Забрана куповине телекомуникационе опреме од кинеских компанија увећала би трошкове увођења 5Г мреже у Европи за око 55 милијарди евра (62 милијарде долара) и одложила ту технологију за око 18 месеци, према анализи телекомуникационе лобистичке групације ГСМА.
Та групација, која заступа интересе 750 мобилних оператера, изражавала је и раније забринутост због могућих последица потпуне забране кинеске телекомуникационе компаније Хуавеј, чији се производи купују широм света и које користе оператери у Европи.
Процена од 55 милијарди евра одражава укупне додатне трошкове који би проистекли из потпуне забране куповине опреме од Хуавеја и кинеског ЗТЕ-а за увођење 5Г мреже у Европи.„Половина од тих додатних издатака који би задесили европске оператере настала би као последица виших трошкова инпута након знатног губитка конкуренције на тржишту мобилне опреме”, оцењује се у извештају ГСМА, у који је имала увид агенција Ројтерс, преноси Танјуг.„Осим тога, оператери би морали да замене постојећу инфраструктуру пре спровођења надоградње 5Г”, додаје се у извештају.
Поменута два кинеска произвођача имају заједнички тржишни удео у Европској унији од преко 40 процената.
Забрана би, према том извештају, такође одгодила за 18 месеци увођење 5Г технологије, која би имала примену у областима од производње самоуправљајућих аутомобила до сектора здравства и логистике.„Такво одлагање повећало би јаз између ЕУ и САД у увођењу 5Г мреже за више од 15 процентних поена до 2025. године”, наводи се у извештају.
САД су Хуавеј, највећег светског произвођача телекомуникационе опреме, ставиле на своју „црну листу” у мају, што је навело глобалне технолошке гиганте да прекину везе са кинеском компанијом и да почну да врше притисак на европске земље да следе тај пример.