Грађани Србије немају одговарајуће навике у исхрани и физичкој активности, један је од кључних резултата истраживања у оквиру пројекта „Начини прави избор за дугорочно здравље”, што за последицу има то да половина одраслог становништва у Србији пати због прекомерне тежине, а сваки пети становник спада у категорију гојазних. Тек сваки десети становник, од 18 до 65 година, редовно води рачуна о избору хране сиромашне мастима, свега 14,8 одсто одраслих у Србији води рачуна о ограниченом уносу слаткиша, док свега 6,5 одсто одраслог становништва редовно конзумира препоручени број порција житарица.
Истраживање је показало да тек сваки седми одрасли становник Србије (15,5 одсто) свакодневно уноси барем две порције воћа, а сваки осми (12,2 одсто) редовно конзумира три и више порција поврћа свакога дана. Свега 14,9 одсто одраслог становништва редовно чита ознаке о хранљивим састојцима, мастима и соли на намирницама које купује.
– Наши резултати указују на неопходност фокусираног образовања које се тиче промене навика и подизања квалитета знања у вези са здравом исхраном и физичком активношћу одраслог становништва. Овај задатак је изузетно комплексан, с обзиром н а чињеницу да одрасле особе нису изложене обавезном образовању овог типа, па је израда и дистрибуција будућег водича о здравим навикама неопходан корак интервенције у циљу унапређења здравих начина понашања – нагласио је проф. др Сергеј Остојић, вођа пројекта.
Алармантни су резултати и анализе квалитета живота повезаног са здрављем, који су указали да готово половини становништва здравље условљава или ограничава обављање свакодневних активности као што су пењање степеницама неколико спратова или чак усисавање. Током свакодневног живота редовно је физички активан тек сваки трећи одрасли становник Србије, а само сваки 16 редовно проверава пулс током вежбања, што указује на низак ниво едукације о корисним ефектима овог важног и једноставног поступка.