Саветник Доналда Трампа за националну безбедност Џон Болтон упозорио је прошле седмице Русију и остале земље које воде дигитални рат против САД да ће „платити цену”. Паралелно са овим јавним претњама, америчка Сајбер команда је појачала упаде у руску електроенергетску мрежу, постављајући штетни софтвер, неку врсту дигиталних мина које би по потреби могла да активира. И то ради без одобрења па чак и знања председника, на основу нових овлашћења Беле куће и Конгреса, открио је „Њујорк тајмс”.
Експлозивну причу, резултат тромесечних разговора са садашњим и бившим званичницима, амерички председник је описао као лажну вест и велеиздају. Новинари су му одговорили да нико од званичника не сматра да текст угрожава националну безбедност.
Пробни упади САД у контролне системе руске електромреже који трају од 2012. године, више осматрачког типа, напредовали су у нову стратегију: постављање „имплантата” који могу да причине велику штету дубоко у руском систему. Циљ је да послуже као упозорење, али и као потенцијални алат за извођење сајбер-напада ако дође до већег сукоба Москве и Вашингтона.
У реаговању Кремља се каже да прича „Њујорк тајмса”, „показује да је сајбер-рат у теорији могућ”.
Невидљивост је карактеристика која сајбер-оружје разликује од конвенционалног и представља његову велику предност. Одлука америчких званичника да о њему говоре јавно наводи на закључак да су хтели да упозоре Русију и остале непријатеље да и САД могу да нанесу штету критичним системима. Логика је слична као код нуклеарне стратегије одвраћања из доба хладног рата: ако Москва лансира напад, алати су распоређени и биће активирани, коментаришу стручњаци.
Заговорници агресивније стратегије кажу да је она одавно потребна након вишегодишњих упозорења да је Русија убацила штетни софтвер који може да саботира америчке електране, нафтоводе и гасоводе или снабдевање водом у потенцијалном будућем сукобу.
Међутим, она носи и значајан ризик да доведе до ескалације текућег дигиталног хладног рата између Вашингтона и Москве, пише „Тајмс”.
Генерал Пол Накасон, заповедник Сајбер команде, дела Пентагона задуженог за операције у онлајн свету, посебно је био гласан у негодовању што се Америке нико не плаши и залагању да се мора продрети у непријатељске мреже да би им се ставило до знања да ће САД одговорити на нападе на њене системе.
Команда је добила прошлог лета овлашћења од Трампа и Конгреса да без одобрења председника, уз сагласност министра одбране, рутински спроводи „тајне војне активност у сајбер-простору како би одвратила нападе на САД или се од њих одбранио”. Највише се полемисало о томе како наћи равнотежу да предузете мере послуже као одвраћање, а да не доведу до озбиљне ескалације.
Један неименовани обавештајни званичник рекао је да су акције протекле године постале много агресивније, „незамисливе до пре неколико година”. Ни генерал Накасон ни саветник Болтон нису хтели да говоре на ову тему.
Званичници Пентагона и обавештајних служби рекли су да Трампу нису активирани детаљи због бојазни да би могао да заустави операцију или да је открије страним званичницима као што је руском шефу дипломатије 2017. поменуо осетљиву операцију у Сирији.
Сама тактика намеће питање да ли је електромрежа и било која друга инфраструктура од које зависе домаћинства, фабрике и болнице, легитимна мета онлајн напада.
Ипак такви планови постоје код многих земаља. „Тајмс” подсећа да је генерал Накасон раније учествовао у осмишљавању операције под шифром „Нитро Зевс” – плана да се Ирану искључи струја ако САД уђе у сукоб с њим.
Кључни амерички системи годинама су на удару руских хакера.
Упад у тајну комуникацију Пентагона 2008. подстакао је формирање Сајбер команде. При крају првог мандата Барака Обаме откривена је руска хакерка група Дрегонфлај, која је 2014. извела први напад на америчке системе, компромитујући ажурирање важног софтвера.
У децембру 2015. једна руска обавештајна јединица је искључила струју стотинама хиљада грађана западне Украјине на неколико сати. Амерички стручњаци послати у Украјину да испитају штету закључили да је иста руска група направила значајан пробој у америчку електроенергетску мрежу.
Следили су упади у систем Демократске странке 2015. и електромрежу и нуклеарне електране 2016. Обамина администрација је тек после мешања у изборе и упада у електромрежу схватила да је била превише пасивна.
Трампов сајбер-тим је одлучио да буде отворенији и 2018. је прогласио Русију одговорном за „најразорнији сајбер-напад у историји човечанства”, који је паралисао већи део Украјине и угрозио америчке компаније које тамо послују.