Већ од 1. јула грађани држава западног Балкана моћи ће у ромингу међусобно да телефонирају по ценама нижим за готово 30 одсто. Ово је тек почетак примене регионалног споразума о ромингу, који је потписан још у априлу. Цене ће у овој првој фази бити смањење 27 одсто, док се од 1. јула 2021. године очекује потпуно укидање роминга за западни Балкан.
Споразумом су дефинисане максималне цене позива, порука и преноса података. Тако минут разговора неће моћи да кошта више од 22,4 динара, порука највише седам динара, док ће максимална цена за пренос података износити 21,4 динара по мегабајту. Цена роминга са Албанијом, на пример, биће нижа чак 85 одсто, будући да та земља до сада није била део споразума који су 2014. године потписале Србија, Црна Гора, Северна Македонија и БиХ.
Оператери мобилне телефоније јуче за „Политику” нису могли да наведу тачне цене, као ни то до ли ће бити ниже од максималних које предвиђа споразум. Међутим, потврдили су да је у току израда ценовника и да ће грађани пре почетка примене овог споразума бити обавештени о томе колико ће их убудуће коштати ове услуге.
Проф. др Ирини Рељин, помоћница министра за електронске комуникације при Министарству трговине, каже да споразум предвиђа значајно смањење цена роминга, као и да ће то сигурно обрадовати наше грађане, јер ће донети значајне уштеде.
– Представници економија из нашег региона, потписали су у Софији прошле године Изјаву подршке Дигиталној агенди за западни Балкан, чиме је постигнута сагласност да се подрже и олакшају процеси снижавања трошкова роминга за потпуну покривеност потрошача у региону. Идеја је потекла из ЕУ, у којој већ две године важе исте цене позива, порука и преноса података у ромингу, и код куће у матичној мрежи – каже Рељинова за „Политику”.
Иначе, према подацима ресорног министарства, у Србији се од укупног роминг саобраћаја, 70 одсто односи на западни Балкан. Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна Македонија су још од 2014. године постепено снижавале цене роминг услуга и то је између ове четири земље регулисано посебним споразумом.
Међутим телефонирање у ромингу је у нашем региону и даље скупо посебно ако се поредимо са Европском унијом која је од јуна 2017. године потпуно укинула роминг. Сви они који имају сим картицу неке од земаља ЕУ своје пакете могу да користе на територији Европске уније на исти начин као и у националном саобраћају.
Без обзира на инсистирање земаља западног Балкана, ЕУ до сада није показала спремност да се одлуком о укидању роминга у Европи обухвате и земље које су у процесу придруживања ЕУ. Европска комисија је до сада била фокусирана на то да се најпре потпише споразум за укидање роминга на западном Балкану, а када се то деси, да се онда отвори и разматра питање укидања роминга између нас и земаља Европске уније.
На питање да ли тако нешто можемо очекивати проф. Ирина Рељин каже да се приликом приступања Европској унији, приступа и такозваном Дигиталном јединственом тржишту ЕУ. На тај начин почиње да се примењују прописи ЕУ који се односе на цене роминга, као и спровођења утврђене роминг политике унутар ЕУ.
– Очекује се да ће одређени кораци у циљу смањења цена роминга између ЕУ и западног Балкана бити предузети и пре приступања ЕУ, а посебно после успешне имплементације Споразума о снижавању цена роминга у региону – додаје помоћница министра за електронске комуникације.