Спречићемо да дође до било каквог облика хуманитарне катастрофе на северу КиМ и држава ће наћи начин да обезбеди основне животне намирнице за становништво, рекао је данас министар трговине Расим Љајић додајући да за то постоји план.
Он је за ТВ Прва рекао да велики проблем прети због чињенице да је намирница на северу КиМ све мање и да залихе постоје до краја недеље.
„Сасвим сигурно је да постоји план, као што је постојао од увођења такси, али не можемо да говоримо о плану. Наша обавеза је да становништво снабдемо храном и ми ћемо то учинити упркос чињеници да Приштина истрајава на овим бесмисленим таксама које су на крају довеле до тога да становници на КиМ плаћају робу скупље него што су плаћали пре ових такси. Та увозна роба била је скупља од робе коју су куповали у Србији”, рекао је Љајић.
Он је напоменуо да се у јавности не може говорити о томе какав ће редослед корака бити предузет и на који начин ће људи бити снабдевани, али истиче да ће бити спречено да дође до било каквог облика хуманитране катастрофе.
Љајић је подсетио да је Београд од почетка говорио да је ово „јако клизав терен” и да су људи питали кад ћемо увести контрамере.
Како каже, од почетка смо имали на располагању дијапазон тих контрамера, али нисмо хтели да дођемо у ситуацију да међународна заједница подједнако окриви за ову ситуацију. То је, додаје, вештачка расподела кривице у коју нисмо хтели да упаднемо.
„Контрамере као реакција на све ово су још увек на столу, и добро вагамо пре него што коначну одлуку о томе донесемо”, рекао је Љајић.
Није једноставно то урадити, напомиње, а да не уђете у спиралу мера и контрамера, а од чега би највише страдали људи који живе на КиМ.
„Ми хоћемо да избегнемо тај негативни сценарио. Док год постоји минимум наде да међународна заједница изврши притсак на Приштину да се ове таксе укину. Нисмо велики оптимисти, али морамо да будемо врло стрпљиви и пажљиви у одабиру контрамера које ћемо спроводити”, рекао је он.
Због мера Приштине, истакао је, на дневном нивоу ми продајемо робе на Косову за милион евра мање што је 228 милиона до 24. јуна, а већи губитак од тога је страх да бисмо могли да изгубимо то тржиште.
„Друге суседне земље су већ ушле на то тржиште и велико је питање сутра ако Приштина и укине ове мере, да ли наших 2.600 привредника који су продавали робу на Косову могу да се врате на то тржиште”, закључио је Љајић, преноси Танјуг.