Вечна дилема да ли је боље нанети нижи фактор за сунчање или виши актуелна је сваке летње сезоне. Тек што смо се навикли на фактор 50, на тржиште стижу нове креме с ознаком 60 плус, па чак и с троцифреним фактором сто, који се већ одавно продаје у Америци. Међутим, ту почињу и нове полемике. Има ли потребе да као заштиту од сунца користимо овако велике факторе?
Америчка Агенција за храну и лекове још 2013. године тражила је да се произвођачима забрани истицање фактора већег од 50 јер се тада сматрало да је све преко тога чист маркетинг. Од тога очигледно није било ништа јер готово сви реномирани произвођачи данас имају у свом асортиману бар једну крему с фактором сто. Просечног купца вероватно импозантна бројка на амбалажи наводи на помисао да добијају двоструко већу заштиту, што ипак није тачно.
Ипак, ФДА је у фебруару ове године после вишегодишњих истраживања изашла с новим предлогом – да се произвођачима дозволи истицање СПФ 60 плус због клиничких доказа о корисности додатног фактора.
У сваком случају, Америчка академија за дерматологију препоручује одабир производа који су водоотпорни, са заштитом широког спектра и СПФ-ом од најмање 30.
То значи да се одлучите за онај препарат који, поред одговарајућег фактора, има ознаку да штити и од УВА и УВБ зрачења. Важан савет је и да се крема користи у довољним количинама јер у супротном нема ефекта.
– Креме за сунчање су важне за заштиту коже, али ниједна од њих не штити у потпуности од штетних ефеката прекомерног излагања ултравиолетном зрачењу – упозоравају стручњаци. Дужи боравак на сунцу без заштите није препоручљив. Ултравиолетно зрачење може да изазове низ опасних последица – од опекотина и убрзаног старења коже до смањења одбрамбене способности организма и повећаног ризика од малигнитета коже.
Заштитни фактор се односи на црвенило коже, што значи да крема с ознаком 30 штити двоструко боље него СПФ 15 само кад су у питању опекотине од сунца. Ова линеарна веза, међутим, не постоји када се пореди апсорпција УВ зрака. Производ са СПФ 15 апсорбује 93 одсто, са СПФ 30 – 97 одсто, фактор 50 апсорбује 98 одсто ових зрака. То значи да се овај ефекат битно не повећава како то просечном потрошачу изгледа јер ако користите фактор 100 апсорбција је 99 одсто. Индустрији се замера то што рекламирајући већи фактор доводе грађане у опасност да помисле да су непобедиви на сунцу, што није тачно.
– Крему би требало наносити на свака два сата без обзира на фактор. Погрешно је што они који користе висок фактор мисле да им сунце не може ништа, мислећи да могу само једном да употребе препарат – упозоравају амерички стручњаци и додају да се највиши фактор препоручује код директног излагања сунцу и током пливања.
У Европи се од 2012. произвођачи препарата обавезују да термин „широки спектар” могу да користе на амбалажи само за производе који имају доказ да штите од свих врста оштећења коже сунцем (УВА и УВБ заштита). Насупрот овоме, производи који штите само од опекотина од сунца, морају да имају таква упозорења на амбалажи.
Ограничења су уведена и код ознака „водоотпорне” тако да на паковању може да буде наведено или 40 минута или 80 минута. Важан савет је да се заштитна крема користи у довољним количинама. Према подацима стручњака, потрошачи у просеку користе двоструко мању количину креме, чиме умањују заштиту чак и за више од пола. За заштиту целог тела одрасле особе просечне висине потребно је утрошити око 35 грама креме. Крему је потребно поново нанети после сваког купања, пливања или брисања пешкиром. Важно је, такође, да се између 10 и 16 сати што мање борави на сунцу и користе шешири и наочаре за сунце. Маслиново и друга природна уља врло су корисна за негу коже, али не штите од сунчевих зрака.