Ни годину дана није прошло откако су мајстори напустили плато на Тргу Славија, а он већ изгледа као да треба поново да се сређује. После силних померања рокова, тужби и контратужби градске власти, извођача и подизвођача, уређење платоа окончано је крајем прошлог августа. Када је мајсторисање завршено, деловало је као да је све како треба, али само десет месеци после окончања радова видљива су бројна оштећења, на која се већ дуже жале грађани. За неке од њих, као што је оборена кућица са инсталацијама, крив је немар грађана, али за део и лоше урађен посао. На плочнику којим је плато прекривен увелико су се појавиле пукотине и бразде. И на равном, а нарочито на каскадном делу платоа. Гранитне плоче нису искочиле, али напрслине су уочљиве и из даљине.

Лука Петровић, секретар за инвестиције, каже да је плато на Славији у гарантном року до 5. децембра и сва оштећења која до тада настану извођач ће отклонити о свом трошку, а ако то не учини град ће активирати банкарску гаранцију. Зато ће се данас састати са представницима фирме „МБА Ратко Митровић” која је у конзорцијуму са „Колас рејлом” сређивала Булевар ослобођења, Славију и Рузвелтову, и уговорити рокове за поправку плоча и оштећења на платоу.
Ни једина чесмица на платоу није у функцији. Прошлог лета била је оспособљена, али сада изгледа као да не ради годинама. У ништа бољем стању није ни простор за седење, пре свега подлога којим је он прекривен. На више места лајсне су попуцале и поотпадале, а на неким деловима су панели и пробијени. Суграђани који свакодневно пролазе преко Славије наводе да се на стрмијем делу платоа, где се и налази већина места за седење, често могу видети скејтери којима је преуређен плато примамљив за акробације. То потврђује и Петровић који додаје да би сређивање могло да обухвати и клупе.
– Скејтери и ролери по клупама возе, а то није полигон за такву врсту забаве и рекреације. И зато апелујем на све који то чине да престану да оштећују градски мобилијар – истиче Петровић.
Понуде за уређење пословног простора 15. јула
Још прошле године најављивано је да ће после платоа бити уређен и простор испод њега у коме би се убудуће налазили инфо центар ТОБ-а, киоск и јавни тоалети. Најаве су биле да ће фирма која ће уредити пословни простор испод платоа, на углу Немањине и Краља Милутина, бити изабрана на тендеру до краја 2018, али то се није догодило. Па уместо пословног простора, део испод платоа данас краси гомила смећа и непрописно паркирани аутомобили. Како наглашава Лука Петровић, ко ће добити посао да среди пословни простор испод платоа биће познато 15. јула јер ће тада бити отворене понуде за ту јавну набавку.
Криво време и подизвођач
Конзорцијум који је реконструисао Булевар ослобођења, Славију и Рузвелтову ове саобраћајнице је завршио у року, али плато на Славији је пробио више рокова. Градска власт најавила је да ће он бити завршен у децембру 2017, али уместо тога Београђани су тих дана могли да виде попуцале, тек постављене плоче и радове који нису ни близу завршетка. Ни у пролеће 2018. ситуација на терену није била много боља, али баш тада представници конзорцијума извођача истакли су да је проблем на платоу настао због подизвођача кога им је наметнуо пројектант. Пожалили су се и да су од почетка радова добили додатни посао, који у почетку није био у плану, као и да су кашњењу допринели лоши временски услови.