Дизајн школског намештаја захтеван је, сложен и надасве одговоран задатак. Пре свега, дизајнерова је обавеза да брине о здравственим аспектима корисника у периоду одрастања и адолесценције, затим о естетским, социјалним, безбедносним и функционалним питањима која прате младу особу у колективу у школској учионици.
Овакав сложен задатак поверен је студентима у оквиру радионице „СТОлице” на ТМП одсеку Шумарског факултета у Београду под менторством проф. Јелене Матић. Решење које су понудили аутори Петар Благојевић и Соња Родић, апсолвенти, заслужује све похвале, јер, поред поштовања критеријума за добар дизајн, њихово решење омогућава и организовање седења у учионицама по потребама појединачних школских задатака, груписање у лучне редове за предавања, груписање мањег броја за групни рад или појединачно постављање намештаја ради писмене провере знања.
Пројектима су обухваћени и други критеријуми као што су мали број елемената (столица има пет, а сто једанаест саставних делова), као и једноставна конструктивна монтажа, што све смањује цену производње, па самим тим повећава конкурентност на тржишту; мала тежина столице и стола, што олакшава манипулацију и прегруписавање у учионици; подизање столица, што олакшава чишћење пода; сетовање столова и столица, што олакшава транспорт; коришћење природних материјала (масив бреста) уз површинску обраду уљем на природној бази.
Прототипови овог намештаја, као и процес рада, успешно су представљени на интернационалној студентској конференцији „Inovation School Sprungbrett” у Љубљани, у оквиру четворогодишњег пројекта покренутог од стране факултета из Швајцарске, Русије, Словеније, Босне и Херцеговине, Македоније и Србије, као и на „Mixer Festivalu” у Београду, у оквиру „Млади балкански дизајнери”, коју организује Балканска дизајн мрежа.
Соња Родић и Петар Благојевић
Соња Родић, студирала је на Шумарском факултету у Београду − одсек технологије, менаџмента и пројектовања намештаја и производа од дрвета. Истовремено је и студенткиња Факултета примењених уметности − одсек Дизајн ентеријера и намештаја. Учествовала је на бројним конкурсима за дизајн намештаја и мотивише је сазнање да одговорним пројектовањем може да допринесе заједници. У свом раду вођена је социјалним мотивима, па је то разлог да се бави и омладинским активизмом. Петар Благојевић је још као дете у очевој радионици правио предмете од дрвета. Као студент Шумарског факултета стекао је жељена знања, искуства и вештине. Учесник је бројних семинара, конкурса и пројеката у земљи и иностранству, а један је од координатора организационог тима манифестације „Настави традицију”. Добитник је стипендије Доситеја, коју додељује Фонд за младе таленте.
Арх. Радмила Милосављевић
www.dopisna-skola-ambijent.rs