Леп изглед жеља је вероватно сваке припаднице лепшег пола. У модерно доба понуда средстава за улепшавање је непресушна – ту су козметички препарати најразличитијих квалитета и цена, шминка и креме за негу лица и тела, дезодоранси који ефикасно отклањају непријатне мирисе, а они који жуде за савршенством могу да се дотерују уз помоћ разноврсних третмана у многобројним салонима лепоте.
Леп изглед, ипак, није само жеља девојака и жена модерног доба. Лепота је била преокупација припадница лепшег пола и не само њих, вековима уназад, практично од почетка стварања цивилизације. Оно што природа није учинила, уз неколико вештих покрета и уз помоћ различитих препарата чиниле су жене пре више хиљада година.
Бојење лица, али и тела, вештачким бојама појавило се веома рано, али у почетку није имало карактер улепшавања, већ је ова врста украшавања била намењена искључиво у религијске сврхе. У вековима који су уследили, међутим, шминкање постаје незаобилазни ритуал женског пола и добија друго значење.
(Фото Пиксабеј)
Први запис о коришћењу козметике датира из доба древног Египта. Наравно, тадашњи препарати за улепшавање драстично су се разликовали од данашњих – коришћено је оно што се могло наћи у природи, а што се показало делотворно у украшавању лица и тела.
Око 3.750 година пре нове ере египатске жене подвлачиле су, и на тај начин истицале, своје очи зеленим малахитом, а образе су бојиле црвеним омером.
Посебну пажњу Египћанке су посвећивале обрвама. На то указују и многобројни цртежи тог и млађег доба на којима су жене сликане с јако истакнутим и наглашеним обрвама. Египћанке су своје обрве чупале, а затим их доцртавале танким линијама.
Сачувани подаци говоре да је Неронова жена правила маску за лице од мрвица хлеба и млека, док су неке девојке мазале тело кремом од креде и сирћета, да би се ослободиле непријатних мириса.
После средњег века, у коме готово да не постоје писани трагови о коришћењу козметике, она се поново појављује у 18. веку. Поново су почеле да се користе специјалне оловке за цртање обрва, руменило за образе, претеча кармина, а жене све чешће користе вештачке трепавице.
У Француској тога доба припаднице лепшег пола осваја ново „чудо” – парфеми који почињу масовно да се производе. Развој технологије учинио је своје, па је временом тржиште постало преплављено различитим средствима за улепшавање.
Р. М.