Краљево – Краљевчани, као и остали грађани Србије, годинама одлазак на море планирају као приоритет у кућном буџету. Међутим, према неким истраживањима, њих око 60 одсто овог лета неће уживати на морским плажама. Знатан број оних који то, ипак, могу себи да приуште, како у овдашњим агенцијама дознајемо, бирају јефтиније дестинације. Зато је, уз сталну привлачност Грчке, све актуелнија Турска, али и Египат. Насупрот томе, опада интересовање за црногорско приморје, рекло би се не само због цена. Да би летовали на мору, многи издвајају свега стотинак евра по особи за смештај од десет дана, па крећу пут Егеја, такорећи у пролеће или пред јесен.
Стога су, чим су минуле поплаве и грануло јулско сунце од гужве прокључали бројни базени. Не само онај градски, на Ибарском кеју, јер моторизовани Краљевчани освежење траже и на неколико приватних базена. Та понуда је из лета у лето све богатија и разноврснија, па је за власнике постао добар летњи бизнис. Није реч само о обичним купалиштима већ су то омањи аква-паркови и конкуренција је све јача, јер их има све више, такорећи покрај сваке река и извора. Неколико их је уз реку Рибницу на путу ка планини Гоч у Мењаници, затим у Мошином Гају, онда дуж Ибарске магистрале, па покрај реке Лопатнице, у поморавским селима Ласцу, Самаилима, од ове године неколико таквих базена и на путу према Крагујевцу... И од првих сунчаних дана сви су добро посећени иако се цена целодневне карте креће од 250 до три стотине динара. Деца до седам година углавном не плаћају улазак, а понегде се уз карту нуди и једно пиће или палачинка. Та конкуренција је, верујемо, утицала да на градском базену целодневна карта појефтини од прошлог лета са 250 на 200 динара.
Међутим, старије Краљевчане не привлаче толико базени већ, по традицији, реке. Посећене су обале Западне Мораве, Рибнице... Али најпознатије су, ипак, ибарске плаже, пошто је Ибар „правим” Краљевчанима „река изнад свих река”. И зато су током лета често и гужве на градској плажи, на оној код „Мирине чесме”, па и горе где Ибар улази у „казан”... Али ових дана, ваљда због минулих поплава и наглог повећања водостаја, вода Ибра је још „сура”, па се нестрпљиво чека на бистру и чисту „ибровачу”...
Кад је власт кројила костиме
Плаже на обали Ибра постоје одвајкада, а одлазак на њих раније је био породични ритуал, прилика да се пријатељи и комшије виде, попричају, али и да се момци и девојке „загледају”, па су значиле и својеврсне модне писте. Тако су предратних летњих дана девојке почеле да се купају у једноделним купаћим костимима, а мушкарци у црним купаћим гаћама, прибијеним уз тело. Стога је, како пише у неколико записа хроничара града и историчара, јула 1939. године, због тог све „слободнијег” понашања појединих купача и угрожавања јавног морала, општинска управа забранила купање мушкараца и жена на истој плажи. Колега у тадашњем локалном листу, у тексту под насловом „Једна паметна одлука”, ту забрану поздравља, уз апел да она не остане „мртво слово на папиру”.
Поменута одлука општинске власти имала је, наравно, и прописане санкције, па је „за оне мушкарце и женскиње који се купају заједно, макар били и муж и жена” или се купају „у непристојним гаћама и костимима или без њих, а старији су од десет година” претила казна од 200 тадашњих динара или пет дана затвора.