Сеул - Јужна Кореја је затражила помоћ САД у дипломатском спору с Јапаном, такође америчким савезником, због мера појачане контроле високотехнолошке робе које је увела влада у Токију.
Јужнокорејска влада је саопштила да је шефица дипломатије Канг Кјунг-ва о томе телефоном разговарала с америчким државним секретаром Мајком Помпеом и изнела му став Сеула да би јапанска „непожељна” трговинска ограничења могла пореметити глобалне ланце набавке и нашкодити трилатералној сарадњи.
Наведено је да је Помпео изразио „разумевање” позиције Јужне Кореје и пристао да помогне у омогућавању комуникације Сеула, Токија и Вашингтона путем дипломатских канала.
„Министарка Канг је изразила забринутост да ће јапанска трговинска ограничења штетити не само нашим компанијама, већ би могла да поремете глобалне ланце набавке и изазову негативне ефекте не само по америчке фирме већ и по глобални трговински поредак. То не би било идеално за билатерално пријатељство и сарадњу Јужне Кореје и Јапана као ни за тространу сарадњу Јужне Кореје, САД и Јапана”, навело је јужнокорејско министарство спољних послова.
Заменик председника јужнокорејског Бироа за националну безбедност Ким Хјун-чонг отпутовао је јуче у Вашингтон и новинарима рекао да ће с америчким званичницима разговарати о спору с Јапаном. Јужнокорејски председник Мун Џае-ин је у уторак апеловао на Јапан да се уздржи од довођења ситуације у „слепу улицу” и да одговори на напоре Сеула да се проблем реши дипломатски.
Ким је рекао да ће поред билатералних тема, с Американцима разговарати и о евентуалном посредовању у спору с Јапаном.
Токио је прошле недеље пооштрио процес одобравања извозних дозвола за многе осетљиве материје намењене јужнокорејским фирмама, међу којима су хемикалије неопходне за производњу полупроводника и екрана за телевизоре и паметне телефоне.
Јужна Кореја, извозно оријентисана економија која је највећи светски произвођач компјутерских чипова и екрана, види јапанске мере као освету за судске одлуке којима је јапанским компанијама наложено да плате компензацију Јужнокорејцима који су током Другог светског рата били терани на присилни рад.
Јапански званичници су рекли да се спорни материјали могу извозити само трговинским партнерима од поверења, наговештавајући безбедносне ризике и њихово илегално слање у Северну Кореју, али није поменут ниједан оређени случај.
Сеул је одбацио те наводе, тврдећи да провера компанија које прерађују и извозе хемикалије увезене из Јапана није показала никакве нелегалне трансакције којима би хемикалије стигле до Северне Кореје или било које земље под санкцијама УН.
Јужна Кореја планира да поднесе жалбу и Светској трговинској организацији, где је већ покренула то питање, преноси Бета.