ВАШИНГТОН – Инвестициона клима у Србији последњих година се побољшала захваљујући макроекономским реформама, већој финансијској стабилности, побољшаној фискалној дисциплини и процесу приступања ЕУ, односно подстицању измена закона које побољшавају пословно окружење, наводи се у најновијем извештају Стејт департмента о инвестиционој клими у Србији.
Уколико Влада Србије спроведе обећане реформе током процеса приступања ЕУ, пословне могућности би могле да наставе да расту и у наредним годинама, сматра Стејт департмент у детаљној анализи.
У извештају се додаје да је Влада Србије означила економски раст и отварање радних места као главне економске приоритете и посветила се решавању великог броја питања у вези са спором транзицијом земље ка тржишно оријентисаном капитализму.
Влада Србије успешно је завршила трогодишњи стенд-бај аранжман са Међународним монетарним фондом и премашила све своје фискалне циљеве за 2018. годину, истиче се у извештају.
Стејт департмент констатује, међутим, да је дошло до успоравања додатних реформи и као пример наводи да је Србија 2019. године пала за пет места на Дуинг бизнист листи СБ и сада се налази на 48. месту, па је и укупна оцена Стејт департмента да је инвестициона клима умерено побољшана.
Ипак, наводи Стејт департмент у извештају да је та позиција боља него пре две године када је Србија била на 59. месту на Дуинг бизнис листи.
Важан приоритет за владу и даље је привлачење страних инвестиција, каже се у извештају и истиче да амерички инвеститори позитивно оцењују Србију, посебно стратешки положај земље, добро образовану и исплативу радну снагу, одлично познавање енглеског језика, инвестиционе подстицаје и споразуме о слободној трговини са кључним тржиштима, пре свега са Европском унијом, преноси Танјуг.
Стејт департмент указује на то да америчка амбасада у Београду често посредује код отворених питања, а да су српски лидери кооперативни у таквим случајевима.
Значајан ризик за инвестициону климу представља нерешено питање државних предузећа која су велики губиташи, сива економија, корупција и неефикасан правосудни систем, наводи се у извештају и додаје да забрињава и политички утицај на одлуке званично независних регулаторних тела.
Стејт департмент истиче да је на законодавном пољу, влада усвојила значајан број закона о раду, издавању радних дозвола, инспекцијама, јавним набавкама и приватизацији који су допринели побољшању пословног окружења.
Дигитализација појединих функција, као што су издавање грађевинских дозвола, пореска администрација и е-потпис још није донела драматично убрзање процеса обраде, каже се у извештају.
Наглашава се и да влада смањује велики број запослених у јавном сектору, углавном кроз забрану запошљавања којај настављена у 2018. години.
У извештају се оцењује да су сектори који би могли да имају највише користи пољопривреда и агро-прерада, управљање чврстим отпадом, заштита животне средине, информационе и комуникационе технологије, обновљиви извори енергије, здравствена заштита, рударство и индустрија.
Стејт департмент констатује да жене у Србији генерално имају подједнак третман у пословању, као и да влада нуди различите програме за подршку женском предузетништву.
Инвеститори треба да прате владино спровођење реформи, као и владине програме за подстицање инвестиција, закључује Стејт департмент у извештају о инвестиционој клими у Србији.