Управа царина припрема се за увођење компјутеризованог поступка увоза и извоза, који ће омогућити да царинска администрација Србије послује по европским стандардима, без папира, преноси Танјуг.
Заменик директора Управе царина Србије Веселин Милошевић рекао је да је план да се тај аутоматизовани систем уведе до краја 2023. године.
Подсетио је да је Србија пре три године компјутеризовала транзитни поступак. „Уз компјутеризацију увоза и извоза наша привреда моћи ће да ради брзо, ефикасно, са смањеним трошковима, без доласка на царинске шалтере, искључиво употребом компјутера и разменом електронских порука”, рекао је Милошевић.
Тиме ће се, објаснио је, створити услови да Управа царина Србије ради у истом стандарду као све развијене и модерне царинске администрације и тиме допринесе и повећању прихода у буџет што је један од наших основних циљева данас.
У склопу примера за увођење тог поступка, јуче је у Привредној комори Србије одржана завршна конференција пројекта „Техничка помоћ за успостављање институционалног оквира за имплементацију аутоматизованог увозног (АИС) и извозног (АЕС) система” вредног милион и по евра које је обезбедила ЕУ из ИПА фондова.
У оквиру пројекта спроведено је 19 обука из разних области, од стратешког планирања и упознавања са најбољом праксом при спровођењу ЕУ царинског законодавства до развоја и имплементације ИТ система неопходних за спровођење аутоматизованог увоза и извоза.
Државни секретар у Министарству финансија Данијела Вазура нагласила је да је поједностављење и рационализација царинских процедура у складу са савременим потребама и у складу са пружањем веће правне сигурности, а да су то све циљеви које је поставило Министарство финансија.
Каже да је од 17. јуна у примени нови царински закон и подзаконски прописи чиме је, наглашава, створен правни оквир за увођење аутоматизованих увозних и извозних процедура. „Овај закон подразумева да се царински поступци спроводе без папира, што нас чини корак ближе европским стандардима”, рекла је Вазура.
Помоћница министра финансија Верица Игњатовић каже да пројекат који се спроводи са ЕУ већ дуже служи као пример добре праксе и за ангажовање и посвећеност учесника и остваривање циљева везаних за европске интеграције. „Увођење аутоматизованог поступка препознато је као један од стратешких циљева Министарства финансија”, каже помоћница министра и наводи да су резултати пројекта важни и у склопу поглавља 29 који се односи на царинску унију а које је у преговорима са ЕУ отворено 2017. године.
Директор Сектора за пружање подршке у заступању и заштити интереса чланова у ПКС Кристина Ђурић рекла је да нови систем треба да омогући бољу сарадњу и размену информација на аутоматизацији увозно-извозних процедура, односно да привреда без папира подноси та документа.
Шеф Сектора за сарадњу у делегација ЕУ у Србији Ингве Енгстром рекао је да ће увођење аутоматизованог увозног и извозног система бити велики корак напред на путу Србије ка ЕУ, те нагласио важност да Србија направи коначни корак ка беспапирном систему. „Српска царина је већ направила велики корак ка успостављању електронског царинског беспапирног система и то од 1. фебруара 2016. Сада је време да се направи још један корак ка беспапирним процедурама за извоз и увоз. Циљеви које смо поставили су у складу са владиним приоритетним циљевима у вези са дигитализацијом и е-Управом”, каже Енгстром.