Уједињене нације - Министарка правде Србије Нела Кубуровић је пред Саветом безбедности УН у Њујорку критиковала став да напредак Србије у евроинтеграцијама треба да буде условјен сарадњом са Међународним резидуалним механизмом за кривичне судове УН.
На седници СБ УН, на којој је разматран нови шестомесечни извештај о раду Механизма, Кубуровић је рекла да се тим ставом главног тужиоца наследника Хашког трибунала Сержа Брамерца Механизам види као средство политичког притиска.
Кубуровић је навела да је Србија побољшала свој правосудни систем сарадњом са Трибуналом и да се чини да став о условљавању напретка ка ЕУ сарадњом са Механизмом показује да „све године тешког рада” нису биле довољне.
Она је рекла да званичници Механизма процењују да ће неки поступци бити окончани до краја 2020. године и да, пошто мандат Механизма истиче у јуну 2020. године, остаје отворено питање институционалног оквира за разматрање преосталих случајева.
Кубуровић је казала да Србија испуњава све обавезе према Механизму и да је омогућила приступ свој документацији - доказима и архивама.
Коментаришући наводе из извештаја Тужилаштва за период од 16. новембра 2018. до 15. маја 2019. године, о непроцесуирању извршилаца вишег ранга, Кубуровић је навела да је Србија Хашком трибуналу испоручила своје највише званичнике и додала да „то није тражено ни од једне друге земље”.
Казала је и да на Косову нико није „позван на одговарност” за убиства Срба и других неалбанаца. Кубуровић је рекла и да особе које су одслужиле казне не би требало да буду тема Брамерцовог извештаја.
Од Савета безбедности је затражила да се српским држављанима омогући да служе казну у Србији и додала да је Београд спреман да понуди потребне гаранције, преноси Бета.
Брамерц: Порицање злочина наноси патњу породицама жртава
Тужилац Механизма за међународне кривичне трибунале у Хагу Серж Брамерц изјавио је пред Саветом безбедности УН да је у земљама бивше Југославије потребно обрадити још неколико хиљада случајева оптужених за ратне злочине.
Брамерц је изјавио да је у земљама бивше Југославије и даље присутна глорификација ратних злочинаца, саопштено је из Механизма у Хагу. Порицање злочина наноси дубоке патње жртвама и породицама жртава злочина, рекао је Брамерц.
Брамерц је, говорећи о суђењима која су у току или у жалбеном поступку, изразио задовољство пресудом којом је Механизам у Хагу осудио бившег лидера босанских Срба Радована Караџића на доживотни затвор због злочина у Сребреници и других злочина.
„То је снажан показатељ да када медународна заједница остане одлучна правда може да победи и победиће”, рекао је Брамерц а преноси Танјуг.