Упркос појединим драматичним најавама, из Европског парламента (ЕП) пуштен је „бели дим”. Политичкој штићеници Ангеле Меркел је успело да за непуне две недеље превали огроман пут од оспораване министарке одбране код куће до аплаузом дочекане нове шефице „европске владe”.
Урсула фон дер Лајен, за коју су гласала 383 европарламентарца, 327 је било против, а 22 уздржана, остварила је тесну победу. Будућа председница Европске комисије (ЕК) добила је само девет гласова више од минималнe већине, тако да се већ, оцењују поједини коментатори, суочава са питањем легитимитета, па и трајности петогодишњег мандата који преузима 1. новембра од Жан-Клода Јункера.
Али, победи се не гледа у зубе. У првој реакцији после саопштавања резултата гласања, Фон дер Лајенова је изјавила да јој је лакнуло. Како је сама признала, када је тринаест дана раније на самиту ЕУ номинована за ову високу функцију, била је без већинске подршке европосланика.
„Поверење које сте ми указали јесте поверење које сте указали Европи. Ваше поверење у уједињену и јаку Европу, од истока до запада, од југа према северу”, поручила је ова немачка конзервативна политичарка и додала: „То је велика одговорност и мој посао почиње сада. Радимо заједно конструктивно, јер је циљ уједињена и јака Европа.”
Њен избор с олакшањем су поздравили и лидери ЕУ. Меркелова је похвалила дугогодишњу савезницу као посвећеног и убедљивог Европљанина који ће се снажно ухватити укоштац с изазовима који чекају ЕУ. Француски председник Емануел Макрон,
који је подржао кандидатуру немачке министарке за шефа ЕК, поручио је: „Можемо бити поносни на Европу.” Левичарски шпански премијер Педро Санчез је такође био задовољан исходом гласања и поручио Фон дер Лајеновој да мора истрајати на „социјалној, праведнијој, одрживој и феминистичкој Европи”.
Након именовања Фон дер Лајенове за кандидаткињу многи европарламентарци нису крили разочарање коначним исходом тродневног самита европских лидера који је немачку министарку извукао из шешира као компромисног кандидата за челну позицију у ЕК урушивши тиме, како су истицали, концепт водећег кандидата, који је требало да демократизује изборни процес у ЕУ. Поготово зато што је за организацију предизборних дебата „шпиценкандидата” ЕП дао милион евра. За промоцију свог кандидата Манфреда Вебера, којег је желела на челу ЕК, Европска народна партија је потрошила 5,5 милиона евра. Социјалдмократе су биле нешто штедљивије и за кампању Франса Тимерманса су дале 1,9 милион евра.
Против избора Фон дер Лајенове највише су се побуниле социјалдемократе, које су, ипак, уочи гласања у ЕП потврдиле да ће је подржати. Међутим, према изјавама на „Твитеру” појединаца из Прогресивне алијансе социјалиста и демократа (СД) изгледа да 44 од 154 посланика ове парламентарне фракције није на гласачком листићу заокружило име Фон дер Лајенове.
Како пише портал „Политико”, она за свој избор дугује британским посланицима, који ће напустити ЕП ако Велика Британија напокон изађе из ЕУ. Њиховим изласком може доћи у питање танка већина коју ће имати будућа председница ЕК.
Иако је у свом предизборном говору у ЕП поручила да неће бити компромиса у поштовању владавине права и подсетила на законску и моралну обавезу спасавања живота миграната, Фон дер Лајенова је добила подршку посланика евроскептичних странака, пољске Право и правда и мађарског Фидеса.
Има оних који су приметили да ова лекарка по образовању, која је у политику ушла касно, на позив немачке канцеларке, победила не само уз подршку десничара већ и гласовима италијанског популистичког Покрета пет звезда, чијих 14 европосланика се још није приклонило ниједној фракцији у Европском парламенту.
Иако је најавила амбициозан програм, током дебате у ЕП Фон дер Лајенова се није изјаснила да ли ће у њеном кабинету бити места и за позицију комесара за проширење ЕУ.
ЕК има 28 комесара, колико ЕУ има чланица, а свака држава предлаже по једног. За сада је само Аустрија формално предложила Јоханеса Хана за још један мандат. Холанђанин Франс Тимерманс, као и Данкиња Маргарет Вестагер, биће поново у „европској влади” на положајима потпредседника ЕК.
Западни Балкан је важан за Европску унију
Стразбур – Нова председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да је „Западни Балкан врло важан за Европску унију”.
„То је Европа и зато ћу што је могуће више подржавати снажне односе између Западног Балкана и ЕУ”, рекла је Урсула фон дер Лајен за ТВ Н1.
Она је истакла да реформе морају да се спроведу, али и да врата и ум морају да буду отворени за западни Балкан.