Харден, Дејвис, Гордон и Меколум неће играти за Американце на Светском купу у КиниИз дана у дан амерички кошаркаши тим за Светски куп у Кини (31. август – 15. септембар) је све „тањи”. Од 6. јуна када је извршни директор репрезентације Џери Коланђело објавио списак од 20 играча које је одабрао селектор Грег Поповић, уследила су четири отказа, Двојица кошаркаша, Џејмс Харден (Хјустон) и Ентони Дејвис (Лејкерси) требало је да буду носиоци игре, а придружили су им се Ерик Гордон (Хјустон) и Си Џеј Меколум (Портланд). Ако се узме у обзир да се на списку нису нашли Џејмс, Кари, Томпсон, Ленард (МВП), Дурент, Џорџ, Казинс и Грин, јасно је да Американци неће извести ни приближно најбољи састав.
Да ли ће бити накнадних позива, или ће Поповић са онима који су преостали извршити смотру на кампу у Лас Вегасу од 5. до 9. августа, после ког ће издиктирати имена 12 играча за Мундобаскет, остаје да се види. Четворицу прекобројних треба тражити међу овим кандидатима: Бредли Бил (Вашингтон), Андре Драмонд (Детроит), Тобајас Херис (Филаделфија), Демијен Лилард (Портланд), Крис Мидлтон (Милвоки), Мајлс Тарнер (Индијана), Кемба Вокер (Бостон), Кајл Кузма (Лејкерси), Брук Лопез (Милвоки), Пол Милсап (Денвер), Донован Мичел (Јута), Џејсон Тејтум (Бостон), Пи Џеј Такер (Хјустон), Кајл Лаури (Торонто), Кевин Лав (Кливленд) и Херисон Барнс (Сакраменто).
Индивидуално и ови играчи имају квалитет за титулу, али јасно је да ће после оваквог следа догађаја конкурентима порасти апетити, наравно и нашој репрезентацији која чека тренутак да победи Американце (циљ селектора Ђорђевића), али и Канада, Аустралија, Шпанија, Француска, Грчка и Литванија….
Американцима су олимпијски турнири приоритет, о чему сведочи да су на 15 од 19 освојили златну медаљу. Први су их „начели” Совјети у епском мечу 1972. у Минхену, у јеку „хладног рата”, кошем Александра Белова. Те три секунде за напад, који је понављан три пута, промениле су историју светске кошарке. Злато су још освајали Југославија 1980 у Москви (Американци бојкотовали Игре), Совјети други пут у Сеулу 1988, и Аргентина 2004. у Атини. Тим који је водио Лери Браун (Ајверсон, Данкан, Марбери, Мерион, Одом, Бузер, Вејд, Џеферсон, Џејмс, Студемајер, Ентони, Окафор), поражен је у полуфиналу од Аргентине.
Од 1992. и Игара у Барселони када је играо оригинални „тим снова”, Американци су углавном слали и на светска првенства НБА асове (од Канаде 1994), изузимајући 1998. (Југославија шампион), због „лок-аута”, штрајка играча. Међутим два пута су у јаким саставима наилазили на „мину”. Као домаћине у четвртфиналу турнира у Индијанаполису 2002. избацила их је Југославија, а тим који је предводио Џорџ Карл (Пирс, Финли, А. Милер, Б. Дејвис, Мерион, О Нил, Бренд, А. Дејвис, Валас, Р. Милер, Лафренц, Вилијамс, заузео је поражавајуће шесто место. Последњи кикс био је 2006. у Јапану (3. место), када су НБА састав Мајка Крижевског у полуфиналу „испрашили” Грци. За Американце су играли: Ентони, Вејд, Џејмс, Бренд, Хауард, Џонсон, Пол, Бош, Хинрих, Милер, Батије и Џејмисон, а Шпанија се окитила златом.