У време глобалног отопљавања, открићемо занимљивости о леду, поручили су организатори знатижељним посетиоцима у Музеју науке и технике. Овде је приређена богата изложба „Хладан као лед” чији је аутор Зоран Левић, кустос ове културне установе у Скендербеговој улици. Поставка је посвећена историјском развоју, технологији производње и употреби леда на нашим просторима.
Лед је, како се чуло, некада био изузетно важан у свакодневном животу престонице, а производио се на Ташмајдану, отуда је допреман и у Скупштину где је служио за расхлађивање простора, што је било претеча данашњих клима-уређаја.
Изложба приближава публици феномен ниских температура причама о свемиру, леденим добима, историјату мерења, технологији и уређајима за хлађење, средствима за расхлађивање, заштити од ниских температура, саобраћају и спорту.
То је прилика да се Београђани упознају са ледом као материјалом, његовим значајем и употребом у најразличитијим сферама људског живота. У витринама су приказани експонати и предмети који се користе приликом израде, обликовања и чувања леда, као што су алати за сечење леда са површина река, али и кашике за вађење сладоледа. Пажњу привлаче и приче о пионирима производње вештачког леда у Србији, попут фабрика Бајлони и Шонда, које су истакнуте на паноима.
Експонати обухватају период од 19. века до данас. Чувају се у збиркама Музеја науке и технике, Етнографског музеја и приватним колекцијама, док је други део изложене грађе власништво компанија Албо, Сол Србија, Фриком, Феро еко бласт и Дреновца, Центра за промоцију науке, Националног савеза за карлинг Србије и Нафтне индустрије Србије.
У оквиру пратећег програма изложбе у Музеју науке и технике организоваће се демонстрација обликовања скулптуре од леда, коју ће изводити уметник Љубомир Шћепановић. Радионицу израде сладоледа коришћењем течног азота водиће др Лука Михајловић, који ће одржати и предавање о животињском свету који живи у условима ниских температура.