Зоран Заев, премијер Северне Македоније тврди да ће та држава поштовати законску процедуру у случају припадника терористичке ОВК Томора Морине, ухапшеног по српској потерници због ратних злочина на КиМ. И поред овог обећања, у поштовање закона се већ сада може посумњати, с обзиром на то да је Заев у обраћању медијима набројао који ће још разлози, поред законских, утицати на коначну одлуку о судбини Морине.
Заев је, говорећи о Морини, поменуо пријатељство Северне Македоније и Косова, али и то што је Скопље подржало Приштину у за сада безуспешној борби за чланство у Интерполу. Суд у Скопљу саслушао је Морину и одредио му екстрадициони притвор. Из Србије је јуче послата молба за изручење и документација на основу које је осумњичен за ратне злочине.
Суд у Скопљу је, како су пренеле агенције, одбио захтев Морининог адвоката за пуштање на слободу.
Адвокат Насер Рауфи је за Радио Слободна Европа рекао да је захтев за пуштање Морине на слободу одбијен са образложењем да је „страни држављанин” и да постоји могућност од бекства.
Закон јасно предвиђа шта се утврђује у екстрадиционом поступку и на основу чега се окривљени изручују државама које их траже посредством Интерпола. Ипак, било је много примера заобилажења законске процедуре и преваге политичких разлога над законским.
„Владавина права и поштовање међународних закона и прописа је нормативна, европска вредност коју ви и ја и сви ми заступамо”, изјавио је Заев, а затим је подсетио како изгледа законска процедура у случају хапшења по Интерполовој потерници, наглашавајући да ће о томе одлучити правосудне институције. Додао је да на то неће утицати ни он, ни министар полиције Оливер Спасовски, ни његов заменик Агим Нухију, нити било ко други из владе.
И ништа не би било спорно да већ у следећој реченици, бар према ономе како су пренели македонски медији, Заев није подсетио да је Северна Македонија, као и Србија, чланица Интерпола, али да је Скопље гласало и за чланство Косова у овој међународној организацији.
„Правосуђе у Аустрији и Северној Македонији, како у Грчкој тако и у Британији, доноси одлуке о екстрадицији. Надлежне институције одлучују о праву на изручење. Ово право јасно каже да је он држављанин Косова и да није држављанин Србије и да треба да буде пуштен из притвора и да се не врши екстрадиција. То је међународно право”, рекао је Заев.
Додао је да је у захтеву Интерпола написано да је Морина држављанин Србије, што није истина. Затим је, подсетио и на пријатељство своје земље са Косовом и саопштио да Морина, поред косовског, има и пасош Велике Британије. На крају је поновио да очекује поштовање закона.
Пријатељство Косова и Северне Македоније је, када је реч о одлучивању о судбини Морине, један од критеријума и за Беџета Пацолија, косовског министра спољних послова.
„Нећемо дозволити изручење ниједног нашег грађанина на основу политичких налога Србије”, додао је Пацоли и позвао владу у Скопљу да одбаци захтеве Београда, као што, како је навео, то чине све европске државе. Пацоли је казао и да ће наставити да ради на ослобађању Морине.
Овај припадник ОВК у екстрадиционом притвору је од прошлог четвртка, након што је ухапшен на граничном прелазу Блаце – Ђенерал Јанковић. Списак злочина за које је осумњичен веома је дуг. Морина је био члан злогласне групе „Ципат”, која је у првој половини 1999. године починила низ злочина на територији општине Ђаковица.
Како нам је речено у Тужилаштву за ратне злочине, осумњичен је за убиства, наношење тешких повреда, мучења, нечовечна поступања, незаконита притварања и пљачку имовине. Решење о проширењу истраге против Морине донето је 10. фебруара 2005. године и истог дана расписана је потерница. Био је у бекству 14 и по година.
Уколико буде изручен Србији, судиће му се по овим оптужбама. Да ли ће до тога доћи – зависи од власти Северне Македоније. И остаје да се види да ли је премијер Заев својим изјавама наговестио каква ће бити судска одлука или ће закон заиста бити поштован.