Сведоци против Рамуша Харадинаја постоје, а Србија врло активно ради на прикупљању других доказа којима се могу поткрепити оптужбе за случај познат као „жута кућа”. Поступак ће бити веома тежак, али радна група којом руководи председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун интензивно ради како би се хашком тужилаштву доставио што чвршћи доказни материјал.
„Постоје актуелни сведоци и чињенице о којима се не може сада говорити. Код Карле дел Понте изговор због чега раније није покренут поступак за случај ’жута кућа’ био је тај што нису нађена тела убијених. Међутим, у Хагу се Србима судило и за злочине када није било тела, тако да то не би требало да буде препрека. Сада је промењена клима и иде се на утврђивање одговорности за злочине ОВК. Све ће зависити од тога да ли ће бити ваљаних доказа за оно о чему је говорио Дик Марти. Документација је уништена под изговором да немају места да је чувају, не зна се ни шта је тачно нестало, а чиме располаже ново тужилаштво за сада се не открива”, каже Дрецун за „Политику”.
Наводи да постоје нови докази против Харадинаја за злочине за које му се није судило, као и за командну одговорност. Српске власти нашле су начин да разговарају са тужиоцем у Хагу иако је то део правосуђа непризнате државе.
„Комуникација са њима је остварена јер је наш интерес да се дође до правде и да се процесуирају одговорни без обзира на то што је тај суд формиран у Приштини. Ми смо успоставили механизам да избегнемо било каква тумачења да преко сарадње са тужилаштвом признајемо самопроглашено Косово. Ту имамо чисту ситуацију и покушавамо да дођемо до што више доказа и сведока. Радна група којом руководим интензивно ради на комплетирању документације и о ’жутој кући’ и о свим другим злочинима”, наглашава Дрецун.
Наш саговорник додаје да хашко тужилаштво има изјаве сведока које је у неколико претходних дана објавила агенција Срна и каже да је реч о записницима са састанака истражитеља Хашког трибунала и представника Унмика. Указује да је хашки суд и раније имао те доказе, али да није ништа предузео.
Мучна сведочења Албанаца који су учествовали у отмицама и злостављању Срба на КиМ и њиховом одвођењу у Албанију, где су им одузимани витални органи, подаци о томе колико се на овоме зарађивало, али и помињање браће Рамуша и Даута Харадинаја, објавила је агенција Срна у три наставка која је пренела и „Политика”.
Аутор ових текстова, новинар ове агенције, уз молбу да остане анониман, открио нам је да тек намерава да наведе имена убијених Срба као и сазнања после ексхумације наших сународника из масовних гробница на КиМ.
„Јасно је да је реч о сведоцима који су због безбедности условили сведочења захтевом да буду означени бројевима и да су сви до једног били саучесници у пребацивању Срба и других заробљеника са Косова у Албанију. Реч је о материјалу на око 30 страна. Сва њихова сведочења су прослеђена извесном Џонатану Сачу, према мојим сазнањима, представнику тужилаштва у Хагу”, рекао је за наш лист колега из агенције Срна.
Он је појаснио да је до документа чију је садржину објавио дошао пре око месец дана. У њему су изјаве заштићених сведока о злочинима Албанаца, о киднаповањима, маршрутама одвођења и именима Срба који су отети, као и о местима где су им узимани органи, и како су превожени од импровизоване болнице познате као жута кућа до аеродрома Ринас, а затим преко Истанбула до Дамаска редовним летовима.
Потресна сведочења о злочинима над Србима и раније су објављивана у медијима, али до сада нико није због тога ухапшен. Јавност у Србији нема поверења у нови међународни трибунал, али због правде за жртве све наде су већ годинама уперене у тужилаштво и неке будуће оптужнице. Чак и под претпоставком да постоји политичка воља да се злочини у „жутој кући” до краја расветле, чврст случај против оних који су трговали органима Срба и на томе се обогатили може се изградити само уколико постоје докази и сведоци. Брига о сведоцима приоритет је за тужиоца Џека Смита, баш као што је био и за његовог претходника Дејвида Швендимена, али оптужница и даље нема. Обећање да ће сведоци бити безбедни, а суд непристрастан јавност је чула и од председнице Специјализованих већа Екатерине Трендафилове. Безбедност сведока најважнији је задатак овог правосуђа, јер ће без њихових изјава на суду све што медији објављују остати мртво слово на папиру.