Седамнаест земаља у којима живи четвртина светског становништва у екстремном је ризику од несташице воде, показала је листа Светског института за ресурсе . На врху листе од укупно 164 земље, као најугроженије потенцијалном несташицом воде налазе се Катар, Израел, Либан, Иран и Јордан за које, према извештају Института, и најмања суша може бити велика претња јер троше скоро све доступне резерве воде.
У групи од 17 земаља које су према овом истраживању изложене „екстремно високом водном стресу” највише их је са Блиског истока и из Северне Африке. Ту су: Либија, Кувајт, Саудијска Арабија, Еритреја, Уједињени Арапски Емирати, Бахреин, Индија, Пакистан, Туркменистан, Оман и Боцвана, као и Сан Марино као једина европска земља.
Србија је на 109. месту сврстана у најбројнију групу од укупно 64 земље са ниским степеном ризика од несташице воде, преноси Бета.
Од бивших југословенских република у погледу воде најбезбеднија је Хрватска која је на 140. месту, следе Црна Гора (121) и Словенија (117).
Босна и Херцеговина је 97. у групи земаља са „средње-ниским” ризиком, док је Северна Македонија на 52. месту табеле, у групи земаља са „средње високим водним стресом”.
Према извештају Светског института за ресурсе са седиштем у Вашингтону, трећина човечанства, које живи у 44 земље, суочава се са „високим нивоом водног стреса”.
Међу њима је и већи део јужне Европе: Кипар (19), Грчка (26), Шпанија (28), Албанија (33) Португал (41), Италија (44).
Најмање угрожене потенцијалном несташицом воде су Гвајана, Исланд, Јамајка, Либерија и Суринам које заузимају последњих пет места на листи.