Становници Босне и Херцеговине задужили су се код комерцијалних банака, од почетка ове године, више од пет милијарди евра. Економски аналитичари процењују да је то доказ тешког материјалног стања у ком се грађани налазе па кредитирањем настоје да осигурају голо преживљавање.
Централна банка БиХ је објавила како су се до краја јуна грађани БиХ код банака задужили укупно 4,9 милијарди евра што је за 200 милиона евра више од укупног износа одобрених кредита у целој 2018. години.
Истовремено становништво Босне и Херцеговине у тамошњим банкама држи такође рекордних око 6,5 милијарди евра. Од тога орочени и штедни депозити износе око 2,8 милијарди евра. То је незнатан раст у поређењу са прошлом годином и он је последица пада каматних стопа које износе 1,2 до 1,4 одсто на орочење дуже од две године, пише „Дневни аваз”, а преноси „Индекс”.
„У последњих пет година уочава се константан благи раст кредита становништву на годишњем нивоу који се креће између 3,9 и 7,3 посто. Кредити грађанима износе скоро 48 одсто од укупно пласираних банковних кредита и у првој половини ове године порасли су за око 220 милиона евра”, наводи се у анализи Централне банке БиХ.
Чак 75,6 посто свих кредита чине потрошачки, ненаменски кредити, а стамбени кредити чине 19 посто. На укупни износ кредита, намењених предузетништву односи се тек 2,1 одсто, а најмање кредита подигнуто је за куповину аутомобила, тек 0,1 одсто.
Аналитичари оцењују како је задуженост повећана због тешке економске ситуације у БиХ па грађани кроз подизање кредита виде могућност за осигуравање голе егзистенције.
„Види се да су кредити постали инструмент за преживљавање и функционисање породице. Неспорно је да се ради о озбиљном проблему којим би требало да се бави Министарство финансија”, рекао је за „Аваз” економски аналитичар Зоран Павловић и додао како је „чудним системом створена клима у којој мали број људи има много новца који им стоји на штедњи”.