Руске власти су данас откриле природу загађења изазваног нуклеарном експлозијом у ракетној бази на Далеком северу, која је почетком августа довела до великог пораста радиоактивности.
Агенција за еколошки надзор Росхидромет је у узорцима из оближњег града Северодвинск пронашла радиоактивне изотопе стронцијума, баријума и лантана.
Према наводима једног специјалисте, ти изотопи су производ нуклеарне фисије.
Несрећа, која се према тврдњама власти догодила приликом тестирања „новог оружја”, изазвала је 8. августа смрт пет запослених у руској нуклеарној агенцији Росатом. Ти специјалисти су пружали инжењерску и техничку подршку „изотопском извору енергије” ракетног мотора који је експлодирао.
Министарство одбране Русије је одмах после несреће саопштило да је до ње дошло током тестирања „ракетног мотора на течно гориво” али тада није наведено да је у целу ствар било укључено нуклеарно гориво.
Након тога су изнета уверавања да „нема радиоактивне контаминације” али је градска управа Северодвинска саопштила да је „забележила повећан ниво радиоактивности”. То саопштење је потом повучено, преноси Бета.
Радиоактивни изотопи које је открио Росхидромет имају период полураспада, током којег се половина њиховог језгра дезинтегрише, од неколико сати до скоро 13 дана. Након тога се трансформишу у радиоактивни инертни гас.
„Ти радиоактивни гасови су узрок великог пораста”, наведено је у Росхидромету.
Агенција је раније објавила да је ниво радиоактивности после експлозије био 16 пута већи од нормалног, да би се два и по сата касније вратио у нормалу.
Руске власти су такође навеле да је један од лекара који су пружали помоћ повређенима после експлозије контаминиран радиоактивним изотопом цезијумом 137, истовремено негирајући да је његов случај повезан с несрећом у бази.