Ужице – Разноврсне програме ужичке галерије „Рефлектор”, особеног уметничког простора у здању некадашње касарне, ових дана је обогатила поставка уметника Николе Радосављевића, који ће ускоро постати један од најмлађих доктора уметности у Србији.
„Почните да паничите” назив је те изложбе овог аутора цртежа и графика, учесника нашег националног студентског тима који је 2015. освојио златну медаљу Прашког квадријенала. Никола је добитник 18 престижних награда на изложбама, салонима и бијеналима из области којом се бави, учесник више од 150 колективних изложби у земљи и иностранству (од Америке преко Немачке и Русије до Кине и Индије) као и 30 самосталних. На тему уметничке књиге и новомедијских уметничких пракси одржао је низ јавних предавања у београдским и другим културним просторима. Један је од организатора плодне културне размене уметничких књига с универзитетом у Фениксу (САД).
Мислим да треба обратити пажњу на овог ствараоца, добронамерно нас је посаветовао наш познати историчар Дејан Ристић, некадашњи управник Народне библиотеке Србије и државни секретар у Министарству културе, упознат са стваралаштвом и интересовањима Николе Радосављевића. Надареног и образованог младића који се пре 28 година родио у Ужицу, а основне и мастер студије завршио на Факултету примењених уметности у Београду, где ће до краја ове године бранити докторат из области књига уметника.
Овом најновијом изложбом „Почните да паничите” Радосављевић се позабавио породичним односима, упозорио на странпутице и манипулације овог времена, свеприсутно контролисање онога што радимо и осећамо. Представио је овде радове који су део његовог уметничког пројекта „Морамо да разговарамо”, започетог пре четири године уметничком књигом „Света породица”. У основи тих радова су, како каже, елементи наслеђа, генерацијског и колективног, манифестовани кроз трауме сазревања и одрастања на специфичном локалитету ове државе.
– Ови специфични фрагменти су носталгични, а бизарни прикази потенцијалне будућности која у овом простору припада туђој прошлости. Свевремени породични односи унутар једне куће постају ентитет над којим се обавља социолошки експеримент у друштву које унапред има прописана правила и законе понашања – образлаже представљени аутор.

– Прилика да се понашамо и делујемо сасвим слободно у овом добу све више постаје идеологија за лаковерне. Стиче се утисак да смо јако контролисани, било путем средства за контролу, било то само страхом. Елементи игре и простора за забаву на овој поставци директна су опаска сваком рутинском поступку који сви ми током једног дана изведемо. Важно је постати свестан да је и рутина опасност. Колаж представљених ситуација је ликовна верзија драматичне прошлости генерација рођених током деведесетих година прошлог века, које су у немогућности да у овом времену добију шансу и искористе своје потенцијале, због тог генерацијског наслеђа које нас је учило да треба трпети, а то је данас ситуација апсурда. Ови радови су сведочанства и упозорења на неизвесне будућности које нас чекају унутар друштвених система кроз које се негира свака потреба за напредовањем, индивидуалним и колективним развојем – закључује он.
Ова изложба Николе Радосављевића, премијерно виђена у Ужицу, биће представљена у Београду крајем септембра у Центру за ликовно образовање Шуматовачка. А у ужичкој галерији „Рефлектор”, упоредо с Радосављевићевом, отворена је и изложба младе уметнице Нине Миливојевић из Ужица, која се бави уметничким истраживањем хране.