Нови Сад – Фестивал уличних свирача – Градић фест у подграђу Петроварадинске тврђаве окупио је четврти пут стручњаке из више земаља који се на различите начине баве оваквим утврђењима, каква постоје широм Европе, од Украјине на истоку до Италије на западу.
Међународна конференција с темом „Тврђаве будућности” одржана је у централној улици петроварадинског подграђа, дан након прве фестивалске вечери, када је тај део града утихнуо од музике и жамора публике. На отварање тродневног Градића феста (у четвртак) публика је стигла у великом броју организована у веселу пешачку поворку која је пошла из центра Новог Сада преко Варадинског моста.
Пре четири године, Фестивал уличних свирача преселио се на ово место у Петроварадин и од тада су свој програм проширили тематским конференцијама које организује удружење грађана „Субурбиум”, а теме су јавни простори и коришћење баштине.
Представница „Субурбиума” Бојана Каравидић наводи да је ова међународна конференција досад највећа и да су њени учесници из Италије, Пољске, Чешке, Украјине, Румуније, Хрватске и Србије.
„Овог пута у питању су средњовековне тврђаве, чије је заједничко време настанка и начин употребе. То су били војни објекти који се у новом времену претварају у туристичку понуду градова, односно држава. Увек се поставља питање која је мера да та тврђава буде у комерцијалној сврси – односно, која је црвена линија која граничи комерцијалну и некомерцијалну употребу, да тврђаве не би постале вашар. У сваком случају, оне треба да су доступне грађанима, и отворене јер баштина припада свима нама”, каже за „Политику” Бојана Каравидић.
Иначе, Фестивал уличних свирача полако и својом популарношћу међу грађанима претвара Градић у пешачку зону, забрањену за саобраћај. Тај део Новог Сада назива се и барокним бисером под тврђавом, у чију заштићену просторну целину спада. Постоје оцене стручњака да је ради заштите те целине потребно измештање саобраћаја, али градске власти уједно треба да становништву понуде добре алтернативне пролазе. У том кругу се налази више историјских знаменитих објеката: зграда некадашњег магистрата, кућа у којој се 1801. године родио хрватски бан Јосип Јелачић, жупна Црква Светог Јурја, коју су подигли језуити почевши 1701. године, ту је и стари фрањевачки самостан који је данас Војна болница...
Подграђе полако добија свој нови живот. Прексиноћ је и тераса банове родне куће у Београдској улици послужила као музичка бина, с које су допирали звуци саксофона у извођењу Катарине Стојков. Код цркве у Штросмајеровој улици публику је забављала израелска група „Карасоркестра”, а наступи су се одвијали и по двориштима. На главној бини, код Београдске капије, прво вече обележили су Београдски диксиленд оркестар, потом и контрабасиста, светски музичар и интернетска звезда Адам Бен Езра из Израела.