Џихадиста Бујар Бехрами, који је прекјучерашњом пресудом суда у приштини осуђен на десет година затвора, признао је да је план његове терористичке групе био да по налогу Исламске државе изведу акцију сличну мартовском погрому 2004. године.
Група под називом „Помагачи Исламске државе у земљи орлова” добила је директно од ИД 9.000 евра за напад на две дискотеке у Грачаници, „Камбоџа” и „Инсомнија” као и православну цркву у Косовској Митровици.
Застрашујућа завера настала је у јесен 2016. године, када је Бехрами ступио у везу са Ридваном Акифијем и са њим испланирао напад на Израелце током фудбалске утакмице у Албанији. План је представљен главном косовском џихадисти у Сирији Лавдриму Муџахерију. Идеја је била да се најпре изведе бомбашки напад, а за њим пуцњава из аутоматског оружја како нико не би преживео.
Након што је тај план пропао, настао је нови. Контактирали су официра албанске војске и покушали да од њега набаве експлозив и бојне отрове. Баш у то време, у борбама у Сирији погинули су им кључни људи у ИД, па су у план укључени нови људи који су у оптужници означени псеудонимима.
„Моја идеја била је да нападнемо православне објекте у време њихових верских празника. На ’Гуглу’ и ’Википедији’ истраживао сам где се цркве налазе, који су снажни отрови и експлозиви”, рекао је Бехрами.
Експлозив су нашли у Албанији по цени од 1.000 евра за килограм, али је потрага за бојним отровима била много тежа. Још већи проблем било је налажење бомбаша самоубица. Првобитни план о нападу за Божић, померен је за Ускрс, а затим за Видовдан. Као мете означени су Грачаница, Косовска Митровица, Пећ и Призрен.
У свом признању, Бехрами је казао да је акције финансирао Абу Ахмед, шеф обавештајне службе ИД и да се новац слао из бивших совјетских земаља као што су Киргистан, Русија или Узбекистан. За напад на навијаче Израела у почетку је планирана употреба дрона, а затим калашњикова.
Православне цркве су као мета постављене касније. Бехрами се преко интернета интересовао за употребу експлозивних средстава и бојних отрова. Бомбаше самоубице тражили су у Косовској Митровици, Гњилану и у Албанију, али пошто их нису нашли смислили су да ангажују људе који су били осуђени за тероризам.
Осуђени Грамос Шабани, према оптужници, планирао је терористичке нападе у Белгији и Француској на фреквентним местима за грађане. Шабани има и белгијско држављанство. Његова супруга Едона Халити, према оптужници, у току маја до 2. јуна 2018. планирала је самоубилачки напад експлозивним материјама у возилу на припаднике Кфора на Косову.
Откривање ове групе изазвало је велику пажњу, па су САД послале на Косово свог кључног човека за борбу против тероризма Нејтана Сејлса. Британски „Тајмс” објавио је текст у којем пише да је, према ономе што је познато властима у Приштини, од 2012. године 348 одраслих особа отишло у Сирију да се придружи Исламској држави.
Земље западног Балкана, посебно косовска територија, највише су угрожене од повратника са ратишта у Сирији и Ираку. У недавно објављеном истраживању америчког стручњака за безбедност Адријана Штунија наводи се да је ниво опасности знатно повећан повратком џихадиста, жена и деце из зоне конфликата, а најалармантнија ситуација је на Косову, где је забележен највећи број џихадиста повратника.
Штуни је подсетио да се, према последњем истраживању, у земље западног Балкана вратило око 460 особа које су ратовале за такозвану Исламску државу и Ал Каиду, међу којима су жене и деца. Косово, према тим наводима, има око 250 повратника, док их у целој Европи има 1.500.
Овај истраживач је нагласио да пажња не треба да буде усмерена само на борце са страних ратишта, већ и на жене, које су такође индоктриниране током боравка у зонама конфликта, као и на децу којој је неопходна рехабилитација. Навео је и да новац није био једини мотив ових људи да оду на ратишта, већ је велики број њих на то био спреман због вере у идеологију и одлуке да за то дају живот.