Москви је ове седмице заживела нова 5Г мрежа у пилот-пројекту који није први такав у Русији, али има политички значај јер задире у суштину растућег технолошког хладног рата између Истока и Запада. Супербрзи интернет лансирао је кинески „Хуавеј” на основу споразума који су на економском форуму у Санкт Петербургу у јуну потписали председници Кине и Русије.
У то време Вашингтон је вршио интензиван притисак на европске савезнике да следе његов пример и због наводног ризика од шпијунаже забране кинеској компанији учешће у постављању 5Г инфраструктуре. Није имао много успеха у томе, јер би већину земаља избацивање „Хуавеја” много коштало. Међутим, изгледа да од те намере не одустаје. У понедељак је амерички потпредседник Мајк Пенс искористио посету Варшави поводом обележавања 80 година од почетка Другог светског рата да са пољским премијером Матеушом Моравјецким потпише споразум о безбедности 5Г мреже у овој земљи, најјачим савезником Вашингтона у централној и источној Европи. Кина се не спомиње ниједном речју, али је споразум састављен тако да би за последицу могао да има забрану кинеским компанијама да учествују у развоју 5Г.
„Морамо заједно да спречимо да комунистичка партија Кине користи
своје испоставе попут ’Хуавеја’ да прикупља обавештајне податке, пружајући подршку кинеској војсци и државном безбедносном апарату – и то нашом технологијом”, рекао је новинарима у Варшави Марк Шорт, шеф Пенсовог кабинета. Додао је да ће овај споразум бити подстицај и „другим земљама широм света” да се постарају да „само сигурни добављачи имају приступ њиховим мрежама”.
Московски званичници кажу да немају никакве споразуме са „Хуавејом”, већ с оператерима, а да њима не постављају ограничења јер сви имају исте услове на слободном тржишту.
Мрежа пете генерације која покрива московски сајамски центар да би се тестирао концепт паметног града, развијена у сарадњи „Хуавеја” са руским оператером МТС-ом, није била једина тема јунског састанка Си Ђинпинга и Владимира Путина, подсећа „Форбс”. Истом приликом се говорило и о могућности да смартфони кинеског џина почну да користе руски оперативни систем „аурора”.
Паметни телефони су други важан сегмент „Хуавеја”, поред телекомуникационе опреме, и до сада их је покретао искључио „Гуглов” андроид. То је, међутим, под знаком питања откако су САД забраниле својим компанијама да сарађују с њим. Кинески џин има сопствени оперативни систем „хармони”, али он још није довољно развијен за смартфоне, тако да следећи уређај из највише класе избацује 19. септембра с андроидом отвореног кода, без „џимејла”, „јутјуба” и сличних апликација, на које су корисници „Гугловог” система навикли.
Прошле седмице, Ројтерс је објавио да „Хуавеј” намерава да инсталира „аурору” на 360.000 својих таблета помоћу којих ће се следеће године вршити попис у Русији. Тај пилот-програм је описан као „прва фаза покретања руског оперативног система на уређајима ’Хуавеја’”.
Министар у влади Москве за информационе технологије Едуард Лисенко рекао је за „Форбс” да Русија и САД имају различито виђење о претњи „Хуавеја” за националну безбедност због наводних веза ове фирме и комунистичке владе у Пекингу.
Други разлог је то што Русија, посебно имајући у виду све што се дешава „Хуавеју”, жели да смањи ризик на најмању меру.
„Не можете да се ослоните само на тржиште једне земље. Ми не знамо какву ће позицију према Русији сутра заузети европске компаније”, признао је Лисенко.
Брзи интернет 5Г први пут је прорадио у Русији за време Светског првенства у фудбалу прошле године захваљујући опреми финске „Нокије”, која је уз шведски „Ериксон” одмах иза „Хуавеја” на тржишту телекомуникационе опреме.
„Хуавеј” негира да шпијунира кинеску владу и поводом споразума САД и Пољске казао је да се противи „политизацији 5Г технологије”.
У уторак је издао саопштење поводом нових оптужби изнетих у САД да је украо технологију једног португалског музичког продуцента. Те оптужбе је негирао и у истом саопштењу оптужио САД да врше сајбер-нападе на његове интерне системе и да агенти ФБИ притискају запослене да се окрену против „Хуавеја”. Није понудио доказе за то, али „Њујорк тајмс” подсећа на открића Едварда Сноудена да је НСА шпијунирао сервере „Хуавеја” у Кини још 2010.