Аустријски фудбалски стадион претворен је у аутентичну централноевропску шуму, а уметник Клаус Литман се овом изложбом бори против климатских промена и сече шума. Три стотине стабала дрвећа биће на трави наредних седам недеља у нади да ће привући и неке дивље животиње, а Литману је инспирација била дистопијска слика света на којој природу можете гледати само у ограђеном простору, као животиње у зоолошком врту.
Литман је тај цртеж, који је назван „Бескрајна привлачност пророде”, а који је нацртао Макс Пејнтнер, нашао 1970. године.
„Сматрао сам да је идеја која стоји иза овог рада једноставно фасцинантна”, рекао је Литман за Би-Би-Си.
Макс Пејнтнер и Клаус Литман
Каже да је желео да купи цртеж, али да је он већ био у рукама америчког колекционара.
„Тада сам одлучио да тај цртеж спроведем у дело, желео сам да га имам испред себе и да га искусим у стварном животу”.
Три деценије касније, инсталација која је названа „За шуме – бескрајна привлачност природе”, отворена је за посетиоце.
Оба уметника су радила на реализацији идеје о природи која постоји само у вештачком окружењу. На стадиону фудбалског клуба Вертерзе у Клагенфуту, који може да прими око 30 хиљада гледалаца, шума ће дочекати јесен и добити нове боје.
Свих 299 стабала донето је из расадника и након изложбе ће наставити да живе у близини стадиона како би се што мање реметила природа.
„Никада раније нисам радио са живим бићима и апсолутно сам свестан да се то не може упоредити са радом са скулптуром, фотографијом или сликом”, изјавио је Литман. „Рад се мора прилагодити свакој врсти и мора се радити са пуно пажње и поштовања”.
Он је радио заједно са Ензом Енеом, пејзажним архитектом, који има пуно искуства са радом са дрвећем у различитим окружењима, како би обезбедио да шума буде адекватно збринута.
Аутор изложбе Клаус Литман
„Перцепција је заиста централна тема у мојим пројектима”, рекао је. „У пројекту 'За шуме' то радим тако што узмем нешто што нам је познато у свакодневном животу и ставим га у нови контекст. То приморава људе да преиспитају ствари које их окружују и које углавном узимају здраво за говово као што је у овом случају дрвеће”.