Закон о алтернативним инвестиционим фондовима, који је Влада Србије недавно усвојила, омогућиће улазак оваквих фондова у власничку структуру малих предузећа којима ће, осим новца, обезбедити и техничку помоћ
Влада Србије је недавно усвојила Закон о алтернативним инвестиционим фондовима, што је значајна новина која ће за микро, мала и средња предузећа отворити могућност приступа додатним изворима финансирања за даљи развој њиховог пословања путем фондова предузетничког капитала (венчер капитал) и фондова приватног капитала (прајват екјути).
– Имајући у виду тренд улагања фондова приватног капитала у компаније у земљама централноисточне Европе, као и профит који је остварен од улагања фондова приватног и предузетничког капитала, јасно је да Србија и даље значајно заостаје за регионом. Доношењем Закона о алтернативним инвестиционим фондовима, који је усаглашен с прописима Европске уније, учиниће одредбе овог закона препознатљивим и пружићемо већи степен сигурности потенцијалним инвеститорима из иностранства, што ће учинити наше тржиште атрактивнијим за домаћа и страна улагања – објашњавају у Министарству финансија.
Примера ради, предлогом овог закона је прописано да се имовина алтернативног инвестиционог фонда приватног капитала (прајват екјути фонд), у складу с правилима пословања, претежно улаже у акције и уделе привредних друштава који већ послују, а са циљем оптимизације њихове пословне и финансијске успешности и у очекивању реализације повратка уложеног новца. Исто тако, имовина алтернативног инвестиционог фонда предузетничког капитала (венчер капитал) претежно се улаже у акције и уделе привредних друштава који су новоосновани или су у почетним фазама пословања, а према процени друштва за управљање овим фондом, показују потенцијал за раст и ширење пословања. Уласком ових фондова у власничку структуру малих и средњих привредних субјеката, поред неопходних финансијских средстава, а у циљу унапређења пословања и изласка на домаће и страна тржишта, обезбедиће се и техничка помоћ, нарочито у домену менаџерских вештина и бизнис планова.
Дакле, Закон о алтернативним инвестиционим фондовима уређује фондове који прикупљена средства могу улагати, поред имовине у коју улажу отворени инвестициони фондови (финансијски инструменти и депозит) и у акције и уделе у привредним друштвима, робу, потраживања по датим зајмовима и непокретности.
У Министарству финансија наглашавају да су ови фондови првенствено намењени професионалним и институционалним инвеститорима, а моћи ће да улажу и полупрофесионални инвеститори (који једнократно уложе 50.000 евра и процени се да имају довољно знања и искуства).
– Прописане су и одредбе које уређују могућност улагања малих инвеститора и јавну понуду, као и прекогранично обављање делатности друштва за управљање алтернативним инвестиционим фондовима, али у овом тренутку имају одложено дејство ступања на снагу. Предлог овог закона детаљно уређује друштава за управљање и лица која управљају, управљање имовином, политике накнада, управљање ризицима и ликвидношћу, правила вредновања, делегирање пословних процеса, као и делатност и одговорност депозитара – кажу у министарству.
Обавезе извештавања лица која управљају алтернативним фондом према инвеститорима обухватају јасан опис инвестиционе политике, укључујући описе врсте имовине у коју ће улагати или улаже, правила откупа, вредновање, држање имовине, администрирање, политике управљања ризицима, цене, трошкове и накнаде повезане с инвестицијом.
– Новина је и могућност оснивања алтернативног инвестиционог фонда који има својство правног лица с интерним управљањем, међутим, и на њих се примењују одредбе које уређују друштва за управљање алтернативним инвестиционим фондом. Имајући у виду да се могу основати алтернативни инвестициони фондови који немају својство правног лица и алтернативних инвестиционих фондова који имају својство правног лица (акционарског друштва или друштва с ограниченом одговорношћу), уделима у алтернативном инвестиционом фонду се сматрају инвестиционе јединице, акције и удели – кажу у Министарству финансија.
Предлог овог закона уређује и основне карактеристике различитих врста алтернативних инвестиционих фондова с приватном понудом према врсти имовине у коју се претежно улажу прикупљена средства, као што су: приватни капитал, предузетничког капитал, хеџ фондови.